Počet nových exekucí klesl meziročně o deset procent na 612.000

foto Počet nových exekucí, vývoj od roku 2009 do roku 2017.

Praha - Počet nově zahájených exekucí loni meziročně klesl o deset procent na 612.000. Počet ukončených exekucí naopak dlouhodobě roste. Nejvíce exekucí, 155 na 1000 obyvatel, bylo loni u okresního soudu v Ústí nad Labem. Na tiskové konferenci o tom informovala Exekutorská komora ČR.

"Soudním exekutorům se oproti předchozím letům podařilo ukončit exekuce ve větším počtu," řekl viceprezident komory Jan Mlynarčík. "V budoucnu může dojít k situaci, kdy počet ukončených exekucí bude vyšší než počet zahájených řízení," uvedl Mlynarčík.

Na klesajícím počtu nových exekucí se podle komory projevuje několik faktorů. Některé jsou výsledkem legislativních změn, jako je například zákon o spotřebitelském úvěru a o změně advokátního tarifu, podíl má ale také ekonomická situace.

Podle prezidenta Exekutorské komory Vladimíra Plášila patří mezi problémy exekutorů chybějící koncepce a nesystematické legislativní zásahy do exekučního řádu. "K dnešnímu dni je provedeno již 45 novelizací exekučního řádu od jeho přijetí v roce 2001," upozornil Plášil. Podle něj je u odborníků i veřejnosti poptávka po novém, jednoduchém a moderním exekučním řádu.

Exekutorská komora prosazuje místní příslušnost soudních exekutorů, což by podle ní posílilo jejch nezávislost. Navrhuje také přenesení DPH z nákladů exekuce do snížené sazby. Chtějí umožnit i zastavení "starých" exekucí při skutečné nemajetnosti poškozeného.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď