Počet nehod na vodě se letos zdvojnásobil na 21, přibyla utonutí

foto Ilustrační foto - Policejní potápěči hledají 8. srpna 2020 v Dráchově na Táborsku v řece Lužnici vodáka z převrácené kanoe.

Praha - Počet plavebních nehod se letos proti loňsku zdvojnásobil na 21, z toho čtyři byly závažné. Všechny závažné incidenty, které doprovázelo zranění nebo utonutí, se týkalo vodáků. Uvedla to ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová na dnešní tiskové konferenci. Letošní počet nehod nevybočuje z dlouhodobého průměru mezi deseti a 30 incidenty, dodala.

"Čím je letošní rok výjimečný, je počet utonutí vůdců a posádek na lodích bez vlastního strojního pohonu," řekla Němcová. Za nárůstem proti loňsku podle ní stojí i fakt, že letos bylo více vody v řekách kvůli dešťům.

Celkový provoz na vodě byl srovnatelný s loňskem, i když přibylo 555 malých plavidel na celkových 19.300 a o 2000 na 95.000 se zvýšil počet vůdců malých plavidel. Důvodem byla omezení kvůli koronavirové epidemii.

Podle ministra dopravy Karla Havlíčka je obecným rysem velké části problémů alkohol. Připomněl, že ČR má nulovou toleranci alkoholu i na vodě. Plavební správa pro vůdce plavidel připravila mobilní aplikaci, která obsahuje mapy splavných vodních toků, aktuální stav i dopravní omezení. Zatím je dostupná pro mobily s Androidem.

Havlíček doplnil, že nalezl společnou řeč s ministerstvem životního prostředí při přípravě plavebního stupně na dolním Labi v Děčíně, konkrétní údaje neuvedl. Stavba jezu se odkládá už několik let, vláda ho přitom má mezi programovými prioritami. Projekt, který by podle rejdařů výrazně zvýšil splavnost Labe, brzdí především spory kvůli jejímu vlivu na okolní krajinu.

Podle Havlíčka pokročila i příprava studie proveditelnosti kanálu Kožle - Ostrava, která je součástí plavební trasy Dunaj - Odra - Labe. České vlády se možnou stavbou kanálu zabývaly od 90. let, ale zatím bez konkrétních výsledků. Současný projekt má řadu odpůrců, zejména z řad ekologů, naopak jeho propagátorem je prezident Miloš Zeman.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď