Počet nakažených koronavirem celosvětově překročil 12 milionů

foto Zdravotnice v roušce se pohybuje 8. července 2020 mezi auty, která stojí ve frontě v americkém Miami Gardens. Řidiči čekají na testování na covid-19.

Washington/Berlín/Moskva - Počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem už celosvětově přesáhl hranici 12 milionů. Podle bilance zveřejněné dnes americkou univerzitou Johnse Hopkinse (JHU) komplikacím spojeným s touto infekcí podlehlo více než 550.000 lidí. Leckde v Evropě případy nákazy opět narůstají a Maďarsko dnes dalo na vědomí, že se kvůli tomu chystá přezkoumat pravidla cestování do sousedních států. V Německu však celková aktuální čísla naznačují ústup infekce, byť ve středu přibylo 442 nakažených, o 45 víc než v úterý.

Daleko nejvíce postiženou zemí zůstávají Spojené státy s 330 miliony obyvatel. Aktuálně tam registrují 3.055.144 nakažených a 132.309 pacientů, kteří zemřeli s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem. Druhým nejhůře zasaženým státem je Brazílie s 1,71 milionu doposud infikovaných osob, z nichž téměř 68.000 skonalo. Za poslední den tam přibylo 44.571 nakažených a 1233 úmrtí. Mezi nemocnými je nadále prezident Jair Bolsonaro.

Svoje denní rekordy nakažených za předchozích 24 hodin oznámily další dva koronavirem vážně postižené latinskoamerické státy. Zdravotnické úřady v Mexiku za středu zaznamenaly téměř 7000 nově potvrzených případů a Bolívie 1500.

V Rusku dnes informovali o 6509 nových případech nákazy a 176 úmrtích v uplynulých 24 hodinách, což jsou v posledních dvou týdnech s malými výkyvy stabilní údaje. V nejrozlehlejší zemi světa se 146 miliony obyvatel registrují od začátku své epidemie covidu-19 přes 706.000 infikovaných, což Rusko řadí na čtvrté místo na světě. Určité pochybnosti vyvolává relativně nízký počet 10.843 celkových obětí nemoci.

Rekordní denní údaj, pokud jde o počet úmrtí, dnes oznámil Írán. Za předchozích 24 hodin tam v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo 221 pacientů, což je nejvyšší přírůstek za jeden den od února, kdy v zemi epidemie propukla.

Na alarmující tempo šíření koronaviru upozorňují zdravotníci v Africe, kde už počet nakažených překročil hranici půl milionu. Šéf Afrických středisek pro kontrolu a prevenci nemocí John Nkengasong v této souvislosti upozornil na nutnost rychle zintenzivnit testování. Kolem 71 procent případů nákazy na kontinentě podle něj připadá na Egypt, Nigérii, Jihoafrickou republiku, Ghanu a Alžírsko.

Mezi sousední země Maďarska, kvůli kterým se tamní vláda připravuje k úpravě podmínek cestování, patří i Slovensko. To dnes sdělilo, že ve středu zaznamenalo 53 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek od 22. dubna.

Problematickou zemí je pro Budapešť rovněž Srbsko, kde se koronavirová situace v poslední době znatelně zhoršila. Za pondělí tam přibylo 299 nově infikovaných a 13 úmrtí spojených s kononavirem, což byl od vypuknutí epidemie covidu-19 v zemi nejvyšší denní přírůstek mrtvých. V úterý následovalo dokonce 357 nakažených a 11 zemřelých a ve středu dalších 11 úmrtí a 266 nově nakažených.

Srbský prezident Alexandar Vučić kvůli tomuto negativnímu vývoji epidemické situace v úterý oznámil, že se chystá obnovení přísných preventivních opatření. Měl mezi ně patřit zákaz vycházení o nadcházejícím víkendu pro Bělehrad, ale možná i v celé zemi. Dnes však premiérka Ana Brnabičová sdělila, že toto opatření přijato nebude. Učinila tak po násilných protestech v úterý a ve středu večer, které si vyžádaly několik desítek zraněných mezi policisty i demonstrujícími.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama