Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50.000

foto Trosky budov zřícené při zemětřesení v tureckém městě Antakya, 11. února 2023.

Ankara - Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP. EU a další země přislíbily sedm miliard eur na obnovu Turecka a Sýrie.

Turecký úřad pro řešení následků katastrof (AFAD) dnes uvedl, že zemětřesení ze začátku února zabilo 50.096 lidí. Otřesy velmi silně zasáhly provincie na jihovýchodě země, kde žije přes 13 milionů lidí. Stovky tisíc lidí zůstaly kvůli poničeným budovám bez vlastní střechy nad hlavou a bydlí ve stanových či kontejnerových táborech. Další desítky tisíc lidí nalezly útočiště u příbuzných a známých.

Výše škod, které zemětřesení způsobilo v Turecku, dosáhla 104 miliard dolarů. Prezident Erdogan to dnes řekl na vystoupení před dárcovskou konferencí v Bruselu, na které Evropská komise (EK) přislíbila poskytnout na rekonstrukci Turecka jednu miliardu eur (zhruba 24 miliard Kč).

"Nezávisle na její ekonomické kondici je pro jakoukoliv zemi obtížné, aby sama čelila katastrofě takového rozsahu," řekl Erdogan. Dodal, že kvůli zemětřesení je v oblasti neobyvatelných zhruba 300.000 budov, které obsahují bezmála 900.000 bytových jednotek.

V sousední Sýrii se počet mrtvých odhaduje nejméně na 6000. Hodnotu způsobených škod OSN odhaduje na deset miliard dolarů a náklady na nezbytné opravy na 15 miliard dolarů. Podle Světové banky dopady zemětřesení prohloubí letošní propad syrského HDP o 2,3 procentního bodu na 5,5 procenta. Hodnotu škod Světová banka odhadla na 5,2 miliardy dolarů. "Zemětřesení dále zhoršilo životní podmínky, které byly pro syrský lid již tak velmi těžké po 12 letech války," uvedla banka. Na rekonstrukci bude země v příštích třech letech potřebovat bezmála osm miliard dolarů.

Jihovýchod Turecka a sever Sýrie zasáhly 6. února dva otřesy, jeden o síle 7,7 stupně a druhý o síle 7,6 stupně. Oblast od té doby zasáhly další tisíce menších otřesů.

EU a další země přislíbily sedm miliard eur na obnovu Turecka a Sýrie

Sedm miliard eur (168 miliard korun) na obnovu po ničivém zemětřesení, které minulý měsíc zasáhlo Turecko a Sýrii, přislíbili účastníci dnešní dárcovské konference pořádané Evropskou unií v Bruselu. Oznámil to švédský premiér Ulf Kristerson, jehož země nyní Radě EU předsedá. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že unijní exekutiva poskytne Turecku z rozpočtu EU miliardu eur.

Zemětřesení si v Turecku vyžádalo životy skoro 50.000 lidí, další tisíce zahynuly v Sýrii. Šlo o největší přírodní katastrofu v této oblasti za poslední léta. "Miliony lidí jsou nyní bez domova a i za vleklé zimy žijí ve stanech," řekla von der Leyenová na úvod konference. "Je třeba znovu postavit obytné domy, školy a nemocnice, a to podle nejvyšších standardů co do seismické bezpečnosti," dodala. Uvedla také, že je nutné pomoci i s tím, aby činnost mohly obnovit veřejné služby i různé firmy, aby si lidé znovu mohli vydělávat na živobytí.

Unijní státy během dnešní několikahodinové akce slíbily přispět celkovou částkou 3,3 miliardy eur, zbylou část celkových sedmi miliard poskytnou mimounijní dárci. Většina peněz půjde na pomoc Turecku, neboť u něj je podle unijních činitelů jasnější a přehlednější situace, kde mohou finance pomoci.

Evropská komise vydá kromě miliardy pro Ankaru dalších 108 milionů eur na humanitární pomoc a základní obnovu v Sýrii. Sedmadvacítka s režimem syrského prezidenta Bašára Asada nemá diplomatické vztahy od roku 2011 kvůli občanské válce. Rozvojový program OSN (UNDP) nedávno uvedl, že škody způsobené zemětřesením v Turecku přesáhnou 100 miliard dolarů (asi 2,2 bilionu korun) a budou odpovídat devíti procentům letošního tureckého HDP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď