Počet dobíjecích stanic pro elektromobily loni v ČR stoupl o třetinu na 1364

foto Nabíjení elektromobilu - ilustrační foto.

Praha - Počet dobíjecích stanic pro elektrická auta loni v Česku vzrostl o více než 30 procent. V závěru loňského roku stát evidoval 1364 stanic, které byly rozmístěny v celkem 1200 lokalitách. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). V současnosti je v ČR registrováno kolem 15.000 elektromobilů, další desetitisíce tvoří hybridy.

Před rokem bylo v evidenci ministerstva 944 dobíjecích stanic. V drtivé většině případů šlo o stanice s výkonem do 100 kilowattů. Během loňského roku jich tak po celém Česku přibyly stovky. Celkem 1364 dobíjecích stanic nabízelo 2643 bodů k dobíjení elektromobilů nebo plug-in hybridů.

Infrastruktura pro elektrické vozy by přitom měla růst dál. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) nedávno oznámil, že Česko v příštích letech vynaloží na rozvoj dobíjecích stanic u dálnic a ve městech kolem šesti miliard korun. Využije k tomu peníze z evropských fondů.

Pokračování výstavby dobíjecí infrastruktury by mělo pokračovat i letos, potvrdili provozovatelé. Trendem poslední doby jsou ultrarychlé stojany. Například společnost ČEZ jich chce letos zprovoznit kolem 40. Kromě toho firma letos už otevřela několik dalších nových stanic.

Plány na další výstavbu ohlásila také Pražská energetika. "Letos nás čeká především zahušťování dobíjecí sítě v Praze a tolik očekávané navyšování nabíjecího výkonu stávajících dobíječek u dálnic,“ řekl Vojtěch Fried z oddělení Rozvoj elektromobility v PRE. Navýšení provozu chystá i třetí velký provozovatel E.ON.

Spolu s výstavbou loni významně vzrostly i spotřeba a počet dobíjení uživateli, u některých provozovatelů i více než dvojnásobně

Rozvoj dobíjecí infrastruktury postupuje společně se stoupajícím zájmem o elektrická auta. V současnosti jich v Česku jezdí kolem 15.000, což je zhruba o 5000 víc než před rokem. Kromě toho po tuzemských silnicích jezdí desetitisíce hybridních aut, které kombinují elektrický pohon s klasickým spalovacím motorem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď