Počet Čechů, kteří založili svěřenský fond, stoupl loni o 40 procent

foto Nový občanský zákoník, justice, právo, soudnictví, paragraf, paragrafy - ilustrační foto

Praha - Loni se o 40 procent zvýšil počet Čechů, kteří založili svěřenský fond. Vyplývá to z dat Evidence svěřenských fondů, které ČTK poskytla advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný. Jedním z důvodů nárůstu je podle expertů pandemická krize. Jejím vlivem začali Češi více řešit, jak se bude dále nakládat s jejich majetkem. Podle odhadů je v ČR kolem 3600 svěřenských fondů.

I přes loňský nárůst nemá většina nadprůměrně bohatých Čechů svůj majetek uložený ve svěřenských fondech. V zahraničí je situace odlišná. V západních zemích se podíl movitých lidí řešících majetkové záležitosti svěřenskými fondy pohybuje mezi 70 a 80 procenty, uvedla advokátní kancelář.

"Při podnikání jsou někteří lidé často terčem útoků, ať už domnělých věřitelů nebo falešných směnečných věřitelů. Typů ekonomických útoků, které přicházejí v úvahu, je celá řada. Ochrana majetku ve svěřenských fondech znamená, že chcete předejít neočekávanému podnikatelskému riziku,”uvedl společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný Jakub Hollmann.

Svěřenské fondy jsou podle něj vhodné například pro majitele rodinných podniků, protože jim přinášejí větší kontrolu nad mezigeneračním předáním. Podle průzkumu vzniklého při příležitosti soutěže Podnikatel roku si polovina českých podnikatelů přeje předat společnost svým potomkům. V některých případech ovšem mohou majitelé podniků usoudit, že jejich potomci nejsou na předání firmy připraveni. A v takových situacích se opět uplatní svěřenské fondy.

Svěřenský fond je soubor majetku bez právní subjektivity, který přestává být ve vlastnictví zakladatele, a místo toho se stává majetkem samostatným. Vedle uspořádání majetku a minimalizování podnikatelského rizika se využívají ke zjednodušení mezigeneračního předání podniků. Svěřenský fond může vytvořit jakákoliv fyzická nebo právnická osoba vyčleněním části majetku ze svého vlastnictví a pověřením svěřenského správce jeho správou.

V českém právním řádu je možnost převedení majetku do svěřenského fondu zakotvena od roku 2014, kdy vstoupil v platnost nový občanský zákoník. Od roku 2018 je povinné evidovat svěřenské fondy. Česká právní úprava svěřenských fondů vychází z tzv. trustů, které mají dlouholetou tradici v zemích s anglosaským právním systémem. Trusty jsou hojně využívané například ve Velké Británii, Spojených státech nebo ve Švýcarsku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je úterý 16. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď