Počasí omezilo příměstské vlaky v Praze, většina silnic sjízdná

foto Auto v příkopě - ilustrační foto.

Praha - Počasí dnes komplikovalo dopravu především na železnici v Praze a středních Čechách. Kvůli vniknutí prachového sněhu do elektroinstalace ráno nevyjela zhruba třetina elektrických příměstských vlaků City Elefant, což provoz spojů kolem Prahy omezilo. České dráhy vozy odstavily do vyhřívaných hal a do provozu je budou vracet postupně. Ztížený provoz byl i v dalších regionech, silnice ve Zlínském kraji namrzaly, na jihu Čech byly zasněžené. Proti předchozím dnům byla situace ale lepší a většina silnic byla s opatrností sjízdná.

V noci sněžilo jen místy, ráno bylo ale mrazivé. Nejnižší teplotu zaznamenala krušnohorská Rolava s minus 27,2 stupně Celsia. Vedle Rolavy bylo velmi chladno i ve Varnsdorfu s minus 18,6 stupně Celsia a na Klínovci s minus 16,2 stupně, uvedl na facebooku Český hydrometeorologický ústav. Podle něj budou dnes nízké i denní maxima a na některých místech na severu a severozápadě Čech se může dnešek stát arktickým dnem, kdy teplota nevystoupí nad minus deset stupňů.

V okolí Prahy byly ráno kvůli poruše elektroinstalace u vozů City Elefant a zamrzlým výhybkám zrušeny či omezeny některé linky spojující město se Středočeským krajem. Podle organizátora pražské integrované dopravy (Ropid) byly i zrušeny posilové vlaky mezi hlavním nádražím a Řevnicemi ve špičkách. Odpoledne mluvčí středočeské integrované dopravy Oldřich Buchetka informoval, že vlaky Pražské integrované dopravy vedené vozy City Elefant jezdí v jedné soupravě, běžně bývají dvě soupravy spojené. Například na lince S7 nejedou vlaky mezi pražským hlavním nádražím a Českým Brodem a opačně, jezdí zde ale souběžně linka S1 z Masarykova nádraží.

Dopravu v Praze komplikoval uzavřený Lochkovský tunel, kde v noci hořel kamion. Směrem k letišti byl otevřen zhruba po 15 hodinách, kolem 15:00. Kvůli zavření tunelu byl neprůjezdný i navazující Komořanský tunel ve směru k letišti. Některé autobusy MHD stály kvůli tomu v kolonách.

V ostatních krajích byla většina silnic oproti předchozím dnům sjízdná, policisté nevyjížděli k žádné vážné nehodě způsobené počasím. Silničáři nicméně nadále upozorňují na námrazy, pozor by si měli dát motoristé v lesních úsecích nebo na mostech.

Omezení pro kamiony trvá v Beskydech a v Libereckém kraji přes Oldřichovské sedlo. V Beskydech platí v obou směrech zákaz vjezdu pro nákladní vozy nad 12 tun na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku mezi obcemi Ostravice a Bílá. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

V Libereckém kraji trvá omezení pro kamiony nad šest tun na silnici třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Chemicky se neudržuje a pro nákladní vozy je nesjízdná. Alternativní trasa vede po silnici I/13 přes Frýdlant. V Liberci bude dnes podle meteorologů zřejmě arktický den. Už v úterý tam nejvyšší denní teplota dosáhla minus 9,3 stupně. Arktický den se ve městě po roce 2000 vyskytl šestkrát, naposledy v únoru 2012. Nejnižší maximum, minus 14 stupňů, Liberec pamatuje z 19. prosince 2009.

V Pardubickém kraji dnes vyzývali silničáři k opatrnosti hlavně v okolí Lanškrouna, Poličky, Vysokého Mýta a Železných horách. Úsek silnice I/11 z Jablonného nad Orlicí přes Suchý vrch do Červené Vody je sjízdný pouze se sněhovými řetězy.

Ve Zlínském kraji je kvůli ledovce nesjízdná silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku. Téměř pětikilometrový úsek vedoucí z podstatné části kopcovitým terénem a přes les silničáři přes zimu neudržují. Se zbytky sněhu a ledu musí řidiči počítat i na silnici III/43230 z Koryčan na Kroměřížsku směrem na Vřesovice na Hodonínsku. Ani ta se přes zimu neudržuje. Od dnešního odpoledne do čtvrtečního rána má v regionu podle meteorologů opět sněžit a mohou se tvořit sněhové jazyky.

Jihočeský kraj

Silnice v jižních Čechách jsou mokré a posypané, někde leží zbytky sněhu. Silničáři odklízejí sníh v kraji nyní se 180 sypači a deseti traktory. Policie dnes do 14:00 nezaznamenala žádné vážné nehody. ČTK to dnes řekli dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jiří Novotný a krajská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová. V kraji dnes místy sněží, teploty se drží od minus šesti do minus tří stupňů.

"Silnice jsou buď mokré po chemickém posypu, nebo se zbytky sněhu. Jezdíme od osmi (hodin) ráno," řekl dispečer. V úsecích, kde silničáři používají štěrk nebo písek, leží na vozovkách sníh krytým posypem.

Jihomoravský kraj

Většina silnic druhých a třetích tříd je sjízdná se zvýšenou opatrností. Na Vyškovsku, Blanensku, Brněnsku a v Brně hrozí námraza, na Břeclavsku a Hodonínsku sněhové přeháňky. Vyplývá to z webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Teplota v kraji se pohybuje od minus sedmi do minus dvou stupňů Celsia. Dálnice jsou až na úsek mezi 141,5. a 188,5. kilometrem dálnice D1 sjízdné bez omezení. Podle webů dopravců v kraji počasí spoje neovlivnilo.

Královéhradecký kraj

Silnice ve vyšších polohách byly dnes ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. Na vedlejších silnicích v okresech Jičín a Trutnov ležela místy slabá vrstva ujetého sněhu. Vrstva zledovatělého sněhu je na některých horských silnicích v Krkonoších, vyplynulo z ranního sdělení Ředitelství silnic a dálnic.

Ráno bylo v kraji zataženo, teploty mezi minus devíti až minus šesti stupni Celsia, na horách kolem minus 12 stupňů, uvedli meteorologové.

V Královéhradeckém kraji má být přes den zataženo, zpočátku ojediněle, odpoledne místy sněžení. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus sedmi až minus čtyřmi stupni, na horách mezi minus 12 až minus devíti stupni Celsia. Vítr má vát slabý.

Moravskoslezský kraj

Silnice jsou dnes sjízdné, na některých místech ale řidiči musejí být opatrnější. Ve vyšších polohách Beskyd a Jeseníků a také na Opavsku je na komunikacích ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá platí v obou směrech zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Podle předpovědi meteorologů dnes bude oblačno až zataženo a dopoledne bude na většině území slabě sněžit. Teploty budou pod nulou.

Liberecký kraj

V kraji klesly dnes ráno teploty místy až k minus 15 stupňům, nejchladněji je na Českolipsku, kde se vyjasnilo. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost, při tak nízkých teplotách ztrácí sůl na vozovkách účinnost a komunikace mohou namrzat. Pozor by si měli dát motoristé v lesních úsecích, ale také třeba na mostech.

"Hlavní tahy jsou jen holé, žádné problémy hlášené nejsou," řekl ČTK Eduard Bark, technik společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti. Pozor by si měli dát řidiči na silnicích nižších tříd a v horských oblastech, kde je na silnicích silná vrstva ujetého sněhu.

Kvůli sněhu je zatím pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Silnice se neudržuje chemicky, a pro nákladní vozy je nesjízdná. Alternativní trasa vede po silnici I/13 přes Frýdlant, kterou silničáři udržují chemicky.

Teploty v Libereckém kraji se dnes ráno pohybují od minus sedmi do minus 15 stupňů Celsia. Podle meteorologů bude mrznout po celý den, teploty v kraji vystoupají maximálně k minus sedmi stupňům, na horách k minus devíti. K večeru se může ojediněle objevit sněžení.

Olomoucký kraj

Zbytky rozbředlého sněhu leží dnes ráno už jen na silnicích na severu Olomouckého kaje. S obezřetností je tak nutné nadále počítat na Šumpersku a Jesenicku. Naopak ve zbývajících okresech jsou cesty holé a mokré, sjízdné by měly být bez větších problémů, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Na Jesenicku mohou řidiči narazit na zbytky sněhové kaše už většinou jen na vedlejších cestách, na vozovkách sypaných drtí je ujetá sněhová vrstva. Na hlavním tahu přes Červenohorské sedlo je potřeba počítat s mrholením a mlhou, na silnici leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, uvádějí správci silnic. Zbytky sněhu pokrývá na Šumpersku i silnice druhých a třetích tříd.

Na Přerovsku i Olomoucku jsou silnice již holé, na zbytky zledovatělého sněhu upozorňují silničáři na vedlejších silnicích Prostějovska, zvýšená opatrnost je na místě. Teploty se dnes ráno pohybovaly na severu kraje až u minus deseti stupňů, v nižších částech kraje jsou kolem šesti pod nulou.

Pardubický kraj

Sníh na silnicích zůstává jen ve výše položených oblastech. Řidiči s ním dnes musejí počítat hlavně na komunikacích nižších tříd. Obvykle tvoří uježděnou vrstvu.

Opatrní by měli být motoristé hlavně v okolí Lanškrouna, Poličky, Vysokého Mýta a Železných horách. Úsek silnice I/11 z Jablonného nad Orlicí přes Suchý vrch do Červené Vody je sjízdný pouze se sněhovými řetězy.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou oblačno, vál slabý vítr. Teploty se pohybovaly od minus deseti do minus tří stupňů.

Plzeňský kraj

V kraji poprvé po dvou dnech v noci nesněžilo. Všechny hlavní tahy jsou dnes vymrzlé a suché, v úterý je silničáři všechny uklidili. Teploty se pohybují mezi minus deseti až minus osmi stupni Celsia. V regionu není silnější vítr. ČTK to řekl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Všem řidičům doporučil i dnes zvýšenou opatrnost. Přibývají střety aut se zvěří, hlavně nad ránem na lesních silnicích.

"Ve vyšších polohách, kde se sype kamennou drtí, je stále uježděná vrstva sněhu. Tam, kde se sype sůl, což je zhruba na třech čtvrtinách silnic, by měl být všude černý asfalt," uvedl dispečer. Silničáři dnes vyjížděli pro jistotu jen do horských oblastí, kde se silnice udržují drtí. V ostatních částech regionu mohly zůstat v depech. "Po dvou dnech plného nasazení tak můžeme opravit vše, co se nastřádalo, jako jsou prasklé hadice, trubky a hlavně problémy s elektrikou kvůli soli," uvedl.

Policisté dnes ráno nevyjížděli k žádné vážné dopravní nehodě způsobené počasím. Přibývá ale střetů se zvěří, zejména s divokými prasaty. Největší nebezpečí podle Slapničky hrozí na úzkých vozovkách v lesích v brzkých ranních hodinách, a to i v okolí Plzně, například u Tymákova. Zvěř se stahuje k silnicím a nepomáhají ji odhánět ani modrá odrazová sklíčka na patnících, takzvaná plašidla.

"Zajímavé je, že v Železné Rudě bylo dnes ráno minus pět stupňů a dole v Klatovech minus devět," řekl dispečer. V kraji má mrznout až do víkendu. Sníh by se mohl padat opět dnes večer.

Středočeský kraj

Silnice druhých a třetích tříd ve Středočeském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Někde leží zbytky sněhu po pluhování nebo po chemickém ošetření. Hlavní tahy jsou sjízdné bez omezení, výjimkou jsou pouze silnice I/3, I/9 a I/16, které jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z ranních informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dálnice jsou sjízdné bez omezení, jsou holé, místy vlhké nebo vymrzlé. Ve většině kraje fouká slabý vítr a nejsou hlášeny žádné srážky.

Podle informací na webu policie nejsou ze středočeských silnic dnes ráno hlášeny žádné vážné nehody. U Českého Šternberka na Benešovsku je například uvázlý kamion, stejně tak na parkovišti U Rybiček v Divišově.

Problémy přetrvávají na železnici, kvůli zamrzlým výhybkám jsou zrušené spoje z pražského hlavního nádraží do Českého Brodu, lidé musí využít vlaky jedoucí z Masarykova nádraží. Řada vlaků na této trati nabírá až desítky minut zpoždění, kvůli poruše je mezi stanicemi Úvaly a Český Brod provoz možný pouze po jedné ze tří traťových kolejí.

Kvůli zhoršené sjízdnosti komunikací mají problémy i některé autobusové linky Pražské integrované dopravy. Neobsluhují se například některé zastávky na Kladensku, autobusy nejezdí ani mezi Příbramí a obcí Obecnice, a to kvůli hrozícímu pádu stromů, vyplývá z informací na webu PID.

Ústecký kraj

Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy leží zbytky rozbředlého sněhu. Ve vyšších polohách nebo na silnicích nižších tříd je pokrývka ujetá, krytá posypem. Vyplývá to z dnešního dopravního zpravodajství Ředitelství silnic a dálnic.

Podle meteorologů bude dnes na území kraje sněžit jen ojediněle. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od minus deseti až minus sedmi stupňů Celsia, na horách od minus 14 až minus 11 stupňů Celsia.

Kraj Vysočina

Na Vysočině od dnešního rána drobně sněží, poprašek sněhu může být i na solených silnicích. Ve dvou kopcích nemohly vyjet kamiony, větší problémy v dopravě zatím silničáři ani policisté nezaznamenali. Řidiče upozornili, že je potřeba jezdit opatrně, zvlášť na silnicích nižších tříd.

"Klimatické podmínky se zatím nijak výrazně neprojevují na nehodovosti, všechny silnice jsou sjízdné," řekla ČTK mluvčí krajské policie Dana Čírtková tři hodiny po poledni.

Teploty v kraji byly odpoledne podle meteorologů od dvou do devíti stupňů pod nulou. Sypače jezdí kvůli sněžení od rána. "Jelikož mrzne, na těch silnicích se to drží, ale nijak výrazně to neklouže," uvedl dispečer krajské správy a údržby silnic. Podotkl, že při větších mrazech sůl zabírá pomaleji.

Sněhové přeháňky budou podle Českého hydrometeorologického ústavu na Vysočině ubývat později večer. S mrazem a občasným sněžením musejí řidiči v tomto kraji ale počítat i ve čtvrtek, kdy se na některých úsecích silnic mohou kvůli silnějšímu větru navíc tvořit sněhové jazyky.

Zlínský kraj

Silnice jsou dnes ráno na většině míst sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření většinou holé a vlhké, na silnicích nižších tříd místy zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Vozovky ve vyšších polohách pokrývá uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Vyplývá to z dnešních údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Pod kopcem na silnici I/49 u Prlova na Vsetínsku je odstavený kamion, který částečně blokuje průjezd. Nesjízdná je vinou ledovky nadále silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku. Téměř pětikilometrový úsek vedoucí z podstatné části kopcovitým terénem a přes les silničáři přes zimu neudržují. Se zbytky sněhu a ledu musí řidiči počítat i na silnici III/43230 z Koryčan na Kroměřížsku směrem na Vřesovice na Hodonínsku. Ani ta není přes zimu udržovaná.

V kraji se zpožďují některé linkové autobusy a osobní vlaky. Vyplývá to z údajů ve webové aplikaci Integrované dopravy Zlínského kraje, která sleduje polohu jednotlivých spojů. Případná zpoždění však nejsou velká, většinou jen několik minut.

Ve Zlínském kraji bylo ráno většinou zataženo bez srážek. Teploty se v regionu pohybovaly od minus sedmi do minus jednoho stupně Celsia. Denní teplotní maxima by podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu měla dnes v kraji dosáhnout minus čtyř až minus jednoho stupně Celsia, na jihovýchodě kraje až plus jednoho stupně, na severozápadě jen kolem minus pěti stupňů Celsia. Bude zataženo, lokálně s mrznoucími mlhami. Později dopoledne očekávají meteorologové postupně občasné sněžení, odpoledne a večer sněžení trvalejší.

ŘSD: Silnice I/49 u Pozděchova a I/54 u Strání mohou namrzat

Silničáři ve Zlínském kraji dnes dopoledne varují před možným namrzáním silnice I/49 u Pozděchova na Vsetínsku a silnice I/54 u Strání na Uherskohradišťsku. V noci očekávají další sněžení a tvorbu sněhových jazyků. Hlavní silniční tahy v kraji jsou dnes po chemickém ošetření zpravidla holé, vlhké a sjízdné bez omezení. Na silnicích nižších tříd místy zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Vozovky ve vyšších polohách pokrývá uježděná vrstva sněhu krytá posypem, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).

Podle Lucie Trubelíkové ze zlínské správy ŘSD jsou dnes dálnice a silnice první třídy ve Zlínském kraji sjízdné bez komplikací. "Varování před namrzáním aktuálně platí pro silnice I/49 Pozděchov a I/54 Strání. Odpoledne cca od 15:00 až do zítřejšího (čtvrtečního) rána očekáváme další sněžení. Od půlnoci upozorňujeme řidiče na riziko tvorby sněhových jazyků," uvedla Trubelíková.

Na silnici I/69 u Vizovic na Zlínsku se ráno srazila dvě auta, průjezdná je nyní jedním jízdním pruhem. Podle krajské policejní mluvčí Lenky Javorkové si nehoda vyžádala jedno lehké zranění. Další dvě nehody, které policie v regionu od dnešních 05:00 zaznamenala, se obešly bez zranění.

Nesjízdná je vinou ledovky nadále silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku. Téměř pětikilometrový úsek vedoucí z podstatné části kopcovitým terénem a přes les silničáři přes zimu neudržují. Se zbytky sněhu a ledu musejí řidiči počítat i na silnici III/43230 z Koryčan na Kroměřížsku směrem na Vřesovice na Hodonínsku. Ani ta není přes zimu udržovaná.

V kraji se zpožďují některé linkové autobusy a osobní vlaky. Vyplývá to z údajů ve webové aplikaci Integrované dopravy Zlínského kraje, která sleduje polohu jednotlivých spojů. Případná zpoždění však až na výjimky nejsou velká, většinou jen několik minut.

Ve Zlínském kraji bylo dopoledne většinou zataženo bez srážek. Teploty se v regionu pohybovaly od minus šesti do minus dvou stupňů Celsia. Denní teplotní maxima by podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu měla dnes v kraji dosáhnout minus čtyř až minus jednoho stupně Celsia, na jihovýchodě kraje až plus jednoho stupně, na severozápadě jen kolem minus pěti stupňů Celsia. Bude zataženo, lokálně s mrznoucími mlhami. Později dopoledne očekávají meteorologové postupně občasné sněžení, odpoledne a večer sněžení trvalejší. Odpoledne a večer mohou podle nich napadnout dva až šest centimetrů nového sněhu, nejvíce v Bílých Karpatech a na Valašsku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 17:00 5°C

Celá předpověď