Po zemřelých bez dědiců stát loni získal majetek za 225 milionů korun

foto Pohřební vůz - ilustrační foto.

Praha - Po lidech, kteří zemřeli bez dědiců, získal stát loni majetek za 225 milionů korun. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových loni řešil 1207 těchto případů takzvaných odúmrtí, které spadají do jeho kompetence. Proti roku 2019 bylo těchto případů méně a menší byl i objem zanechaného majetku. Stojí to ve výroční zprávě ÚZSVM za loňský rok. Nejvíc případů odúmrtí řešil úřad v roce 2011, kdy jich bylo 1841.

Pokud někdo zemře bez zákonného dědice nebo dědice ze závěti, případně pokud dědicové odmítnou dědictví přijmout, pak pozůstalost podle zákona připadá státu. V tomto případě ho zastupuje právě ÚZSVM. Prostřednictvím takzvaných odúmrtí stát do svého majetku získává jak nemovitosti, tak i movité věci, jako například auta, vybavení interiérů, umělecké předměty nebo finanční majetek, uvádí úřad ve své výroční zprávě. Stát však musí také zaplatit případné dluhy, ale jen do výše majetku, musí také zajistit důstojný pohřeb nebo zaplatit náklady za pobyt v nemocnici. "Také přibývá případů, kdy je pozůstalost zatížena dluhy vyššími, než je hodnota dědictví, a proto ji dědicové nechtějí přijmout," uvádí úřad.

Některé předměty jsou často neprodejné kvůli svému velmi špatnému technickému i hygienickému stavu, a proto se musí ekologicky zlikvidovat. Často jde třeba o potraviny po lhůtě trvanlivosti, obnošené oblečení nebo nefunkční spotřebiče. Předměty s historickou hodnotou nabízí úřad galeriím nebo muzeím. Získal takto například dýku důstojníka nacistické Luftwaffe, kterou předal Vojenskému historickému ústavu v Praze. Peníze v hotovosti nebo na různých bankovních účtech převádí úřad do státního rozpočtu. Musí se také postarat o zvířata, která získá z odúmrtí.

Pokud jde třeba o zachovalé vybavení domácností, elektroniku nebo vybavení pro sport, předává ho úřad zdarma například nemocnicím, dětským domovům nebo výchovným ústavům.

Loni takto stát získal stavby a byty za téměř 93 milionů korun a pozemky za téměř 49 milionů. Připadly mu také cenné papíry za téměř 16 milionů nebo majetkové účasti za 30 milionů.

Vývoj počtu případ odúmrtí a hodnota majetku, který získal stát:

rok

počet případů

hodnota majetku

2020

1207

225 mil. Kč

2019

1340

289 mil. Kč

2018

1271

218 mil. Kč

 

zdroj: výroční zpráva ÚZSVM za rok 2020

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď