Po zásahu policie proti demonstrantům je v Jerevanu 20 zraněných

foto Arménský prezidnet Serž Sargsjan.

Jerevan - V centru Jerevanu propukly potyčky mezi policií a odpůrci jmenování bývalého arménského prezidenta Serže Sargsjana novým premiérem. Podle arménských médií bylo zraněno více než 20 lidí, hospitalizován byl i vůdce protestů Nikol Pašinjan. Zraněni byli i tři policisté, jeden z nich je podle úřadů ve vážném stavu.

Podle místní agentury Aysor policie proti demonstrantům zakročila poté, co dav pronikl skrz policejní kordon na Bagramjanově třídě, aby se dostal do sídla parlamentu. Policisté použili ohlušující granáty, vodní děla a slzný plyn. Jako první se údajně pokusil protrhnout kordon poslanec Pašinjan, který je vůdcem opoziční strany Občanská smlouva.

"Já a moji kolegové poslanci chceme do práce - a ostatní lidé půjdou se mnou," prohlásil Pašinjan před kordonem, který bránil demonstrantům v přístupu k parlamentu. Policie požadavek odmítla jako provokaci, a demonstranti se poté rozhodli dostat se přes policisty silou, což vyvolalo potyčky, uvedla ruská agentura TASS.

Protest začal již ráno pokusem zablokovat dopravu v Jerevanu. "Lidé si lehají na asfalt, nepouštějí vozidla, včetně hromadné dopravy," vylíčil zpravodaj ruské agentury. "Doprava v centru města byla téměř zastavena," dodal. Pak ale podle něj policisté "začali čistit hlavní ulice od demonstrantů".

Policisté si při zásahu podle serveru Kavkazskij uzel počínali umírněně, což politologové objasňují obavami úřadů, aby se neopakovaly události z března 2008, kdy si potlačení pouličních protestů vyžádalo desítku mrtvých.

Poslanci vládní strany dnes oficiálně navrhli Sargsjana na premiéra. Vzhledem k přechodu země z prezidentského na parlamentní systém se v rukou nového šéfa vlády soustředí výkonná moc. Hlasovat o novém premiérovi má parlament v úterý.

V neděli vůdce protestů Pašinjan vyzval obyvatele Jerevanu k masovým akcím občanské neposlušnosti, zejména k blokování ulic, mostů, k vyřazení metra z provozu i vyprázdnění bankovních účtů, připomněl Interfax.

V Arménii 9. dubna převzal funkci nový prezident Armen Sarkisjan a dosavadní vláda premiéra Karena Karapetjana podala demisi. Současně dosavadní prezident Sargsjan ukončil svůj druhý pětiletý mandát. Kandidovat potřetí mu ústava nedovolovala.

Sargsjana, jehož Republikánská strana má většinu v parlamentu, opozice obviňuje, že přechod na nový systém vládnutí prosadil s cílem udržet se po vypršení prezidentského mandátu u moci. Nový premiér má být zvolen tento týden, vládu má po jmenování sestavit do pěti dnů.

Arménie je jednou z nejchudších zemí bývalého Sovětského svazu. Je silně závislá na pomoci a investicích z Ruska, které má v Arménii vojenskou základnu. Země s necelými třemi miliony obyvatel vede mnohaletý spor se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Ázerbájdžánský region osídlený Armény obsadily arménské jednotky a území se v polovině 90. let jednostranně odtrhlo od Ázerbájdžánu. Konflikt se navzdory mezinárodnímu úsilí dodnes nepodařilo urovnat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 15. října 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď