Po zásahu obytné budovy v Mykolajivu hlásí Ukrajina pět mrtvých a pět zraněných

foto Ilustrační foto - Ukrajinští hasiči v Mykolajivu bojují na snímku z 18. června s požáry po ruském ostřelování.

Kyjev - Počet obětí ruského raketového útoku, který dnes ráno zasáhl obytnou vícepatrovou budovu v jihoukrajinském Mykolajivu, vzrostl na pět. Informovala o tom agentura Unian s odvoláním na starostu města Oleksandra Sjenkevyče. Dalších pět lidí je zraněných. Dřívější informace hovořily o tom, že jedním ze zraněných je záchranář, jenž na místě zasahoval.

"Okolo 17:00 (místního času, 16:00 SELČ) záchranáři vyprostili z trosek obytné budovy další oběť. Zahynulo tedy pět lidí a pět jich bylo zraněno," napsal na telegramu Sjenkevyč, podle kterého záchranné práce pokračují.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes ve zhodnocení vývoje ruské invaze z pohledu Moskvy prohlásil, že ruské letectvo zničilo mimo jiné výcvikovou základnu zahraničních "žoldnéřů" u Mykolajivu. Podle agentury Interfax dále k Mykolajivské oblasti prohlásil, že ruské síly tam za poslední den zasáhly muniční a zbrojní sklady nebo sklad pohonných hmot. O zásahu obytného domu se podle dostupných informací nezmínil.

Ruské síly pokračují ve snaze obklíčit město Lysyčansk. V okolí ropné rafinerie jižně od města od soboty postoupily o další dva kilometry, uvedlo dnes ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů britské ministerstvo obrany. Lysyčansk je posledním velkým městem v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, které ukrajinská armáda po stažení z přilehlého Severodoněcku stále brání.

Podle Londýna existuje reálná možnost, že pondělní ruský raketový útok, jenž zasáhl obchodní centrum ve středoukrajinském Kremenčuku, mířil na nedaleký cíl významný pro infrastrukturu. Nepřesnost ruského ostřelování již dříve způsobila smrt mnoha civilistů, pro ruské velení jsou vedlejší ztráty přijatelné a nejspíš se budou opakovat, dodává Londýn. V Kremenčuku zemřelo podle ukrajinských úřadů nejméně 20 lidí, desítky dalších se pohřešují.

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil upozorňuje ve své ranní zprávě na setkání branců v Bělorusku v Homelské oblasti, které má trvat do poloviny července. "Hrozba leteckých a raketových úderů z území Běloruské republiky na objekty na území Ukrajiny trvá," uvádí Kyjev.

Tvrzení jednotlivých stran válečného konfliktu nelze obvykle bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď