Po tornádu potřebuje ubytování 24 rodin, bourat se bude 185 domů

foto V Mikulčicích na Hodonínsku 7. července 2021 pokračuje odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo. 

Brno/Praha - Z obcí na Hodonínsku a Břeclavsku, kterými téměř před dvěma týdny prošla bouře s tornádem, bude dlouhodobější ubytování potřebovat 24 rodin. Ke zbourání je v oblasti určeno 185 domů s narušenou statikou. Některé budovy lidé strhli sami, o desítky demolic se starají hasiči. Pojišťovny mají nahlášeno z bouřek v předminulém týdnu škody za více než 3,8 miliardy korun. Vláda upravila podmínky státní podpory pro lidi zasažené tornádem tak, aby se dotace nesnižovala o dary z veřejných sbírek a celou náhradu od pojišťoven.

Jihomoravský kraj o 24 rodinách, které potřebují dlouhodobější ubytování, získal informace od humanitárních organizací. Jde o šest rodin v obci Hrušky, osm v Lužicích, pět v Mikulčicích a pět v Moravské Nové Vsi. "Máme k tomu připravenou řadu nabídek na nějaké mobilní ubytování, dočasné ubytování, které budeme předávat těm obcím," řekl dnes po jednání krizového štábu hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Hasiči mají v tornádem postižených obcích 41 požadavků na demolice domů, dokončit by je mohli během příštího týdne. Dosud řídili bourání 20 budov. "Likvidační práce se chýlí ke konci, komunikujeme se starosty obcí, budeme postupně předávat místa zásahu jednotlivým starostům," uvedl velitel zásahu hasičů Michal Hlavička. Do budoucna bude podle něj nutné se zaměřit na odvoz suti z dočasných skládek.

Policie dneškem uvolnila vjezd do obcí postižených tornádem. Mohou tam vjet i dobrovolníci, kteří dosud své vozy museli nechávat mimo obce. Výjimkou je Moravská Nová Ves, vjezd tam policie stále reguluje.

Pojišťovny evidují z bouřek v předminulém týdnu 26.900 škod za 3,841 miliardy korun. Celkem odhadují 36.000 škod za 5,1 miliardy Kč, oznámila Česká asociace pojišťoven. Klientům zatím pojišťovny vyplatily 436 milionů korun.

Vedle náhrad od pojišťoven mohou lidé požádat o peníze z programu Živel, který vznikl na pomoc lidem na jižní Moravě a Lounsku, kudy 24. června také prošla silná bouře. Zasažené domácnosti mohou získat na bydlení dotaci až dva miliony korun a další tři miliony ze zvýhodněného úvěru. V minulých dnech úředníci Státního fondu podpory investic pomáhali lidem v zasažených obcích s vyplněním formulářů. K úterku podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) přijali více než 600 žádostí na obnovu bydlení či na zálohu na demolice.

Vláda dnes po kritice od zástupců opozičních stran i některých žadatelů o dotaci z podmínek podpory odstranila větu, podle níž se dotace měla snižovat o příjem z veřejných sbírek a celé pojistné plnění. Podpora se podle Dostálové o dary z veřejných sbírek snižovat nebude, do celkových nákladů na obnovu bydlení se bude počítat místo celého pojistného plnění jen 70 procent. Úpravu doznala také možnost převodů vlastnického práva na byt či dům, nově je budou moci mezi sebou převádět například rodinní příslušníci.

Hodonínskem a Břeclavskem prošlo 24. června podle meteorologů tornádo druhé nejsilnější kategorie s rychlostí větru až přes 300 kilometrů v hodině. Způsobilo smrt šesti lidí, poničilo asi 1200 domů. Organizace Člověk v tísni odhaduje, že bouře v oblasti silně zasáhla asi 1600 domácností.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď