Po střelbě v nákupním centru v Indianě zůstali čtyři mrtví

foto Ilustrační foto - Nákupní centrum Greenwood Park Mall ve městě Greenwood v americkém státě Indiana na archivním snímku. 

Washington - V nákupním centru ve městě Greenwood v americkém státě Indiana v neděli zahynuli čtyři lidé, když tam začal střílet 20letý muž vyzbrojený dvěma puškami. Uvedla to dnes místní policie, podle níž mladík zabil tři lidi a další dva zranil. Následně jej zastřelil legálně drženou střelnou zbraní 22letý civilista. O možném motivu útočníka strážci zákona neinformovali.

Za agresora označil šéf místní policie James Ison jistého Jonathana Sapirmana, který údajně žil v Greenwoodu. Do nákupního centra si podle něj přinesl pistoli a dvě dlouhé pušky, střílel ovšem pouze z jedné z nich. Přinesl si také několik zásobníků a celkem více než 100 nábojů, řekl Ison. Střílet prý nepřestal, dokud jej nezastřelil "kolemjdoucí" vyzbrojený pistolí.

Policie byla do obchodního centra Greenwood Park Mall přivolána krátce před 18:00 místního času (půlnoc SELČ). Výstřely byly hlášeny z prostoru pro stravování, uvedl zástupce policie Chris Bailey na nočním tiskovém brífinku. Policie při něm oznámila, že v oblasti nepřetrvává nebezpečí.

"Jsme znechuceni tím, že se událo další neštěstí tohoto druhu v naší zemi," řekl Bailey. Vysvětlení útoku policie nenabídla ani při dnešním odpoledním brífinku, podle agentury Reuters ovšem informovala, že pachatel měl záznam o problému se zákonem ještě z doby, než dosáhl plnoletosti. Ison také uvedl, že Sapirman poslední dva roky často cvičil na střelnici.

Muž, který jej v neděli zastřelil, podle policie zachránil "mnoho" životů. "Skutečným hrdinou dne je občan, který měl u sebe ve stravovacím prostoru legálně drženou střelnou zbraň a dokázal střelce zastavit téměř hned, jakmile začal," řekl Ison. Média podotýkají, že obchodní centrum v Greenwodu nošení zbraní zakazuje, přičemž nebylo jasné, zda daný návštěvník měl výjimku.

Trojici osob, které při nedělním incidentu zahynuly, identifikovaly úřady jako 30letého a 56letého muže a 37letou ženu. Mezi dvěma zraněnými, jejichž stav je stabilizovaný, byla 12letá dívka.

Nedělní střelba byla zatím poslední z řady "masových střeleb", které jsou ve Spojených státech prakticky každodenními událostmi. Na Den nezávislosti střílel v americkém městě Highland Park nedaleko Chicaga do průvodu mladý muž. Zahynulo sedm lidí a dalších zhruba 30 utrpělo zranění. Na konci května 18letý mladík Salvador Ramos na škole v texaském Uvalde zastřelil 19 dětí a dvě učitelky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď