Po smrti migranta lidé protestovali v Madridu i Barceloně

foto Španělští policisté během nočního zásahu proti demonstrantům v Madridu.

Madrid - V Madridu a Barceloně se dnes konaly protesty, které vyvolala čtvrteční smrt senegalského pouličního prodavače, podle deníku El País se ale obešly bez vážnějších střetů s policií. Sešli na nich nejen lidé z africké komunity, ale i Španělé, převážně mladí lidé. Demonstrace svolalo sdružení pouličních prodejců (takzvaných manteros) na protest proti "vražednému rasismu úřadů". Kolem poledne se v centru Madridu střetlo několik Senegalců s policisty, na něž migranti házeli židle, uvedl deník El País.

Muž zraněný při střetech demonstrantů s policisty v Madridu.

Na náměstí Nelsona Mandely v madridské čtvrti Lavapiés i na barcelonské třídě La Rambla se dnes večer sešly stovky lidí. Manifestovali za práva migrantů, řešení problémů spojených s pouličním prodejem; lidé protestovali proti pronásledování migrantů a jejich stigmatizaci. Na transparentech se objevila hesla "Přežívat není zločin", "Zneužití moci" či "Spravedlnost".

 

Podle výpovědí známých zemřelého prodavače, které citují španělské deníky, policisté na motorce ve čtvrtek navečer pronásledovali asi pětatřicetiletého Senegalce. Ten před nimi začal utíkat, protože na ulici nelegálně prodával zboží. Podařilo se mu uniknout, ale posléze jej policejní hlídka nalezla mrtvého. Na místo dorazila po telefonátu na nouzovou linku. Podle záchranářů byl příčinou úmrtí infarkt.

 

Známí imigranta, který připlul do Španělska asi před 12 lety a v zemi pracoval nelegálně jako prodavač, vyšli posléze protestovat do ulic madridské čtvrti Lavapiés. Posléze se k nim připojilo až 200 lidí, podle záběrů ze sociálních sítích šlo většinou o černošské muže.

 

Protestující zapalovali kontejnery s odpadky a házeli na policisty kamení. Na fotografiích a videích na internetu je vidět poničená autobusová zastávka, rozbitý bankomat či zničený vchod do bankovní pobočky. Podle záchranářů bylo zraněno deset policistů a čtyři civilisté.

Španělští policisté během nočního zásahu proti demonstrantům v Madridu.

 

Když policie místo úmrtí prodavače uzavřela kvůli vyšetřování, shromáždil se kolem dav lidí. Protestující na policisty křičeli "Chceme sociální stát, ne policejní stát" či "Policie vraždí".

 

Zástupce asociace senegalských imigrantů ve Španělsku (AISE) deníku El País řekl, že příslušníci asociace budou požadovat objasnění smrti svého kolegy. Senegalský ministr zahraničí dnes oficiálně protestoval u španělského velvyslance v Dakaru a požádal o ochranu Senegalců ve Španělsku, informovala agentura AFP.

 

"Manteros" jsou pouliční prodejci, kteří na ulici rozloží zboží na dekách (podle toho dostali název) a prodávají ho. Často jde o levné imitace značkových výrobků. Manteros se snaží o legalizaci své činnosti s odůvodněním, že jen živí rodiny. Předchozí socialistická vláda Josého Luise Zapatera (2004-2011) tento prodej částečně tolerovala, současná vláda lidovců Mariana Rajoye ale změnila trestní řád, takže za tento pouliční prodej hrozí až dva roky vězení.

 

Ve Španělsku, které má 46,5 milionů obyvatel, žije přibližně deset procent cizinců. Ze Senegalu z nich podle agentury AFP pochází 64.000.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 7:00 12°C

Celá předpověď