Po sametové revoluci prošel cestovní ruch v ČR bouřlivým vývojem

foto Letadlo Českých aerolinií před přistáním na pražském letišti - ilustrační foto.

Praha - Zatímco v 90. letech jezdil na zahraniční dovolenou jeden milion Čechů převážně vlastní dopravou nebo autobusy, v současnosti cestuje do ciziny až pět milionů lidí ročně a rádi využívají letadlo. Od sametové revoluce se podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže změnilo mnohé - počínaje stoprocentní ochranou klientů před krachem cestovní kanceláře až po jejich nároky i výběr destinací, řekl ČTK.

Před rokem 1989 se výjezdový cestovní ruch omezoval takřka jen na socialistické státy, nyní už Češi cestují po celém světě. Papež proto pokládá za klíčové, že si lidé mohou svobodně vybrat, jak budou svou dovolenou organizovat a kde ji budou trávit. "Jedno však Čechům zůstalo: napříč cílovými skupinami se snaží pořídit dovolenou co nejvýhodněji," dodala k tomu výkonná ředitelka CK Travel Family Blanka Hrubá. Dobrá cena v cestovním segmentu na Čechy podle ní platí snad víc než v jakémkoli jiném.

Výraznou změnu po otevření hranic prodělaly nejen výjezdy do zahraničí, ale i tuzemská turistika. V roce 1989 bylo podle dat Českého statistického úřadu v tuzemských ubytovacích zařízeních domácích hostů zhruba dvakrát více oproti 3,2 milionu cizinců. Již o deset let později příjezdový cestovní ruch ale vzrostl. Zatímco v počtu 6,1 milionu českých hostů se téměř nezměnil, počty těch zahraničních vzrostly na 5,3 milionu.

Podle šéfa agentury CzechTourism Jana Hergeta je to kvůli tomu, že Češi začali více jezdit do ciziny. "V posledních letech jsme svědky ohromného nárůstu cestování, které bych se nebál nazvat instantním. Je totiž mnohem rychlejší, snadnější, levnější, ale i kratší než dříve," dodal Herget.

Za posledních 30 let se také zvýšil na území ČR počet hotelů a podobných ubytovacích zařízení z 1431 na více než šest tisíc, přibylo i pětihvězdičkových hotelů - ze sedmi na 62. "V loňském roce do Česka poprvé přijel takový počet zahraničních hostů, který je plně srovnatelný s celkovým počtem obyvatel ČR," doplnil hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Odhaduje, že letos poprvé v historii převýší počet zahraničních hostů počet obyvatel ČR. Více po vlasti cestují i Češi.

Vývoj turistiky podle Papeže kopíroval i vývoj samotných cestovních kanceláří. Těmi prvními byly zavedené CK z minulé doby - nejstarší tuzemská CK Čedok, dále Sporturist, Rekrea či Cestovní kancelář mládeže (CKM). Postupně jim vznikala konkurence, kterou často zakládali bývalí zaměstnanci, a trh se podle Papeže stal pestřejším. Některé velké státní CK se transformovaly na soukromé, jako třeba CKM, jiné jako Čedok byly později privatizovány.

"Všichni se snažili dělat všechno. Teprve kolem roku 1994 začaly profilovat svůj produkt a trh se začal rozdělovat. Velká krize v roce 1997 celý trh přerozdělila. V roce 1997 padla Travela a strhla s sebou celou řadu další CK," vzpomíná Papež. Začala velká krize důvěry v CK a nastoupili zahraniční vlastníci.

Příkladem byl i německý podnikatel českého původu Václav Fischer, majitel CK Fischer Reisen. V roce 2003 byla na jeho firmy vyhlášena exekuce a CK převzala finanční skupina KKCG miliardáře Karla Komárka. Díky tomuto kroku se podle Papeže cestovní trh v ČR stabilizoval. Letos v září již konsolidovanou CK Fischer Group koupila německá skupina Rewe.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je středa 12. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 25°C

Celá předpověď