Po zásahu u libereckých dopravců policie obvinila devět lidí

foto Ilustrační foto - Liberecký dopravní podnik uspořádal 30. června tiskovou konferenci k nákupu nových autobusů a rozšíření systému placení bezkontaktní čipovou kartou do všech vozidel. Vozy mají informační monitory a sčítací rámy, všechny tramvaje budou navíc od července vybaveny pro platbu bezkontaktní kartou.

Liberec - Devět lidí bylo obviněno, z toho tři zadrženi v souvislosti s dnešním zásahem policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu u dvou libereckých dopravců. Policisté dnes zasahovali v Dopravním podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) a v dopravní společnosti BusLine. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Z jakých trestných činů byli obviněni, či jaký trest jim hrozí, neupřesnil.

"Devět osob bylo obviněno, kdy tři obvinění byli omezeni na osobní svobodě. Více informací zatím poskytovat nebudeme," sdělil mluvčí.

Stále není jasné, zda dnešní razie souvisí se zásahem v krajském úřadu v Liberci, v ČSAD Liberec a poradenské firmě Nexia, kde začátkem dubna také zasahovali vyšetřovatelé protikorupční policie. Zajímali se o materiály související se zajištěním dopravní obslužnosti v oblasti Sever. Zahrnuje Liberecko a Frýdlantsko a na základě příkazní smlouvy ji zajišťuje ČSAD Liberec.

Policie se tehdy zajímala také o záměr kraje odkoupit majoritní podíl akcií tohoto dopravce a záměr na zřízení takzvaného vnitřního dopravce. Jen z krajského úřadu si tehdy policisté odnesli deset až 12 šanonů dokumentů.

"Měli jsme asi patnáctiminutovou návštěvu, kdy si přišli pro dvě věci, vzali si je a odešli. Předložili požadavek, naši lidé jim vydali, co chtěli. Nejsme schopni z toho nic vydedukovat," popsal dnešní policejní zásah ČTK předseda představenstva BusLine Radek Chobot. I mluvčí dopravního podniku Martina Poršová ČTK přítomnost policistů potvrdila, další informace k dispozici neměla.

I firmy BusLine a liberecký dopravní podnik jsou zapojené v integrované regionální dopravě a Liberecký kraj je financuje. BusLine zajišťuje regionální autobusovou dopravu na Jablonecku a Semilsku, dopravnímu podniku přispívá kraj na autobusové linky do Kryštofova Údolí, Šimonovic, Stráže nad Nisou a Bedřichova. Spolufinancuje i tramvajové spojení mezi Libercem a Jabloncem, které DPMLJ také zajišťuje.

Vyšetřování se ale může týkat i vzájemných vazeb mezi oběma dopravními podniky. DPMLJ služeb soukromého dopravce využívá k zajištění městské dopravy v Jablonci a zhruba 40 procent autobusové dopravy v Liberci. Ročně jde o zakázku zhruba za 150 milionů. Podle auditu, který si nechalo město Liberec loni vypracovat, je smlouva pro DPMLJ s firmou BusLine nevýhodná. Za rizikový považuje auditor zejména takzvaný závazek úhrady přiměřeného zisku. Jeho výše může být za celou dobu trvání smlouvy až 300 milionů Kč.

Část politiků zpochybňuje výši, kterou BusLine každoročně po DPMLJ nárokuje. Například hnutí Změna pro Liberec loni v prosinci uvedlo, že většina nároků dopravce je placena dvakrát a může jít o nedovolenou veřejnou podporu. Před dvěma týdny hnutí kritizovalo jinou smlouvu DPMLJ s firmou BusLine, a to na nájem a podnájem plničky stlačeného zemního plynu (CNG). Podle hnutí je smlouva nevypověditelná, má delší platnost, než je životnost zařízení a sankce ze smlouvy hrozí jen DPMLJ. BusLine v minulosti odmítla, že by se dopustila čehokoliv protiprávního.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď