Po ranním požáru domu v ústeckých Předlicích 20 zraněných

foto Záchranáři zasahují 22. března 2018 u požáru bytového domu v ústecké čtvrti Předlice. Dům v Hrbovické ulici začal hořet po 6:00, ohnisko bylo zřejmě ve druhém patře. Podle prvních informací hasičů je na místě asi deset zraněných. Většinou jde o děti.

Ústí nad Labem - Dvě desítky zraněných si vyžádal ranní požár bytového domu v ústecké čtvrti Předlice. Všichni se nadýchali kouře. V nemocnicích zůstává 11 dětí, u většiny z nich lékaři hodnotí stav jako závažný, řekl ČTK mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé.

Ohnisko požáru bylo zřejmě ve druhém patře menšího třípatrového domu v Hrbovické ulici. Na oheň podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové upozornil před půl sedmou projíždějící řidič. "Bylo evakuováno 18 lidí, z toho většina dětí," uvedla Hyšplerová.

Záchranná služba podle mluvčího Prokopa Voleníka převezla do nemocnic v 20 zraněných, 11 dětí a devět dospělých. "Ve všech případech šlo o nadýchání zplodinami jak v lehké, tak v těžké formě. Dvě děti byly intoxikovány těžce a byly převezeny na jednotku intenzivní péče Masarykovy nemocnice," doplnil Voleník.

Podle Chrásteckého přijala ústecká nemocnice nakone 15 lidí, děčínská tři a teplická dva. Všichni dospělí byli po vyšetření a inhalaci kyslíku propuštěni. V péči lékařů nadále zůstává všech 11 dětí. "Sedm jich je na dětské klinice Masarykovy nemocnice. Jedno dítě jsme z kapacitních důvodů transportovali vrtulníkem do nemocnice v Motole. Stav těchto dětí je vážný," uvedl Chrástecký. Stav zbývajících tří dětí není vážný a nemocnici by podle Chrásteckého měly opustit zítra.

Podle operačního důstojníka krajských hasičů na místě zasahovalo pět jednotek, oheň dostaly pod kontrolu asi po 40 minutách. Zásah byl podle hasičů náročný. "Chodba byla hodně zakouřená, do poslední chvíle se nevědělo, kolik lidí tam je. Až když se kluci dostali dovnitř a začali je vyhledávat, tak nacházeli spoustu dospělých i dětí. Prvotní, co bylo, že vytáhli děcka, u čtyřech musela být provedena resuscitace, byly ohroženy na životě. Děti byly nad místností, kde hořelo. Měly tam dvě místnůstky, kde to fungovalo asi jako místo na spaní," uvedl velitel zásahu hasičů Michal Nejedlý.

Hasiči požár dostali pod kontrolu asi za 40 minut, do dvou hodin ho zlikvidovali úplně. Zásah zkomplikovalo i to, že nemohli hned na počátku použít vysokozdvižnou plošinu, protože bezprostředně u domu vedou troleje. "Zásah musel probíhat vnitřkem budovy, tou zakouřenou částí," doplnil Nejedlý. Teprve po vypnutí elektřiny mohli využít výškovou techniku a zachránit pětici lidí, kteří před ohněm utekli na střechu. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé, kteří se v domě a okolí přes den pohybovali i se speciálně vycvičenými psy.

Podle katastru nemovitostí patří dům společnosti z Prahy. Majitel se podle místostarosty centrálního městského obvodu Karla Kariky (PRO!Ústí) o obyvatele postará. "Sehnali jsme ubytování, ale nebude potřeba. Majitel objektu, který vyhořel, poskytne lidem ubytování v jiném domě, který tady nedaleko také vlastní," uvedl Karika. Podle informací od správce domu, neměla aspoň část lidí v domě vůbec být. "Lidé, kteří byli převezeni do nemocnic, tady nebyli hlášeni a podle správce v domě být vůbec neměli. Dům se připravuje k opravě," doplnil Karika.

Předlice jsou považovány za sociálně vyloučenou lokalitu. Většina domů tu byla před lety privatizována, řada z nich měnila majitele opakovaně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď