Po prodloužení dálnice D11 k Hradci Králové ubylo vážných nehod

foto Ředitelství silnic a dálnic otevřelo 21. srpna 2017 poslední, celkem 3,7 kilometru dlouhý úsek dálnice D11 Osičky - Hradec Králové. Dosud motoristé sjížděli z dálnice přes křižovatku u Opatovic nad Labem či přes provizorní sjezd u Libišan.

Hradec Králové - Otevření zatím posledního úseku dálnice D11 z Prahy k Hradci Králové loni 21. srpna přineslo snížení vážných dopravních nehod na silnici první třídy číslo 11 mezi Novým Městem a Hradcem Králové. Na dálnici se z ní přesunul kamionový provoz, což do loňského srpna kvůli provizornímu sjezdu u Libišan nebylo možné. V samotném Hradci Králové prodloužení dálnice potíže v dopravě neudělalo. Vyplývá to z vyjádření policie a hasičů. Výstavba navazujícího úseku D11 z Hradce Králové vázne. V dubnu ŘSD začalo stavět úsek mezi Smiřicemi a Jaroměří.

"Od otevření posledního úseku D11 se velmi výrazně zvýšila bezpečnost a plynulost silničního provozu na do té doby dopravou velmi zatížené silnici číslo I/11," řekla ČTK mluvčí hradecké policie Magdaléna Vlčková. Od otevření posledních 3,7 kilometru dálnice se podle ní na silnici od Nového Města do Hradce Králové nestala žádná tragická dopravní nehoda, zatímco za stejné období roku předchozího tam při haváriích zemřeli dva lidé. Počet nehod na D11 se převedením kamionové dopravy z I/11 nezvýšil.

I podle hasičů prodloužená D11 přispěla k větší bezpečnosti provozu na příjezdu do Hradce Králové. "Na posledním otevřeném úseku jsme od loňského srpna vyjížděli jen ke dvěma dopravním nehodám lehčího rázu," řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Götzová.

Loňské prodloužení dálnice D11 až ke křižovatce Kukleny v Hradci Králové v samotném Hradci Králové potíže v dopravě nezpůsobilo. "Žádné kolapsové stavy nenastaly, doprava je plynulá. Pokles dopravy je patrný na silnici přes Plačice," uvedla Vlčková.

Stavba navazujícího osmikilometrového úseku D11 z Hradce Králové do Předměřic nad Labem nabírá další zpoždění. Úsek má od června nepravomocné stavební povolení, které podáním rozkladu napadlo hnutí Děti Země. "Naším záměrem je se s rozkladem vypořádat co nejdřív a ještě letos začít stavět," uvedl v červenci mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Na další úsek Předměřice nad Labem - Smiřice silničáři pravomocné stavební povolení mají a úsek Smiřice - Jaroměř ŘSD začalo v dubnu stavět.

Dálnice D11 z Prahy na polské hranice se začala stavět v roce 1978 a zatím je z plánovaných 154 kilometrů hotových necelých 91 kilometrů. Od loňského srpna dálnice končí na okraji Hradce Králové sjezdem do městské části Kukleny. V Královci u Trutnova se má D11 napojit na budovanou polskou silnici S3.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 23:00 28°C

Celá předpověď