Po předchozích devíti dnech v minusu dnes pražská burza zamířila vzhůru

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Po sérii devíti poklesů v řadě dnes pražská burza zamířila vzhůru. Index PX stoupl o 0,7 procenta na 1339,56 bodu. Vzpruhou pro něj byly zejména akcie Komerční banky a energetické společnosti ČEZ. Výraznějšímu růstu indexu naopak bránily cenné papíry Avastu či banky Moneta. Koruna dnes oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Ze 13 emisí ovlivňujících hodnotu indexu PX dnes osm uzavřelo obchodování v zisku. Další dva tituly stagnovaly a zbylé tři ztrácely.

Nevýraznější růst zaznamenaly akcie společnosti Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Jejich cena stoupla o 5,24 procenta na 44,20 koruny za kus.

O více než dvě procenta na závěrečných 858,50 Kč zpevnily akcie Komerční banky. Emise dohání ztrátu, kterou minulý týden nabrala na západoevropský bankovní sektor, uvedl analytik společnosti Wood & Company Vladimír Vávra.

Dařilo se také akciím polostátní energetické společnosti ČEZ. Jejich závěrečná cena 744 Kč byla o půl druhého procenta vyšší než při ranním otevření burzy. "Na cenách elektřiny a emisních povolenek vidíme určitou stabilizaci, která umožnila skupině ČEZ částečně redukovat ztráty z minulého týdne," podotkl Vávra.

Naopak do minusu zamířily cenné papíry výrobce cigaret Philip Morris ČR a technologické firmy Avast. Akcie Philip Morris odepsaly 1,14 procenta, emise Avastu po oslabení o 0,29 procenta uzavřela s kurzem 170,50 Kč za akcii.

Ze tří bankovních titulů obchodovaných v Praze dnes v červených číslech skončila pouze Moneta. Její akcie oslabily o 0,28 procenta na 87,50 koruny.

Koruna je k dolaru nejslabší od dubna a k euru od července

Česká měna se dnes propadla na nejslabší úroveň k dolaru od začátku letošního dubna a k euru zhruba od poloviny července. K 17:00 oslabila koruna oproti předchozímu závěru k euru o pět haléřů na 25,73 Kč/EUR a k dolaru o 13 haléřů na 22,16 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Koruně škodí podle analytiků zrychlování šíření epidemie nemoci covid-19, ale i ekonomický vývoj. "Koruně neprospěla ani dnes zveřejněná data říjnového konjunkturálního průzkumu. Ten odhalil pokles nálady ve spotřebitelském i podnikatelském sektoru," sdělil hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. "Vývoj za poslední měsíc nebude vyhovovat ČNB (České národní bance), které by se hodilo, bojovat proti inflaci i silnějším kurzem. Vzhledem k tomu roste šance na výraznější utažení (úrokových) sazeb v listopadu," sdělil analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,68

25,73

Kč/USD

22,03

22,16

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 17:00 3°C

Celá předpověď