Po náletech je v Oděse 1,5 milionu lidí bez proudu, uvedl Zelenskyj

foto Ilustrační foto - Ukrajinský hasič u zničené budovy na předměstí Oděsy na Ukrajině po ruském raketovém útoku 10. května 2022.

Kyjev - Po ruských náletech íránskými drony je v ukrajinském přístavním městě Oděsa a jejím okolí 1,5 milionu lidí bez proudu. Ve svém pravidelném večerním videu to dnes uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. K elektrické síti je připojena pouze kritická infrastruktura a situace je velmi obtížná, prohlásil. Úřady varují, že výpadky potrvají dlouho, a navrhly lidem odchod z oblasti.

V noci na dnešek letělo na Oděsu 15 bezpilotních letounů typu Šáhed-136 íránské výroby, ukrajinské armádě se jich podařilo deset sestřelit, uvedl Zelenskyj. O stejném útoku dnes ráno informovalo ukrajinské letectvo. Podle Zelenského je to "záměrná šikana a snaha přivést město ke katastrofě".

Technici se pokoušejí poškozenou energetickou infrastrukturu opravit, ale pravděpodobně to potrvá déle než po předchozích útocích, upozornily úřady podle serveru Ukrajinska pravda.

"Oděsa a téměř celý region zůstávají bez elektřiny," uvedly úřady. Elektřina možná nepůjde "dny, dokonce týdny, a je možné, že až dva až tři měsíce. Pokud pro vás bude obtížné obejít se bez elektřiny a budete mít možnost dočasně opustit město Oděsa do Oděské oblasti nebo mimo ni, pak to doporučujeme," cituje úřady Ukrajinska pravda.

Zelenskyj vyzval obyvatele postižené oblasti, aby si vzájemně pomáhali a nebáli se využít "stanice nezlomnosti". V těchto centrech pojmenovaných po ukrajinském vzdoru vůči ruské vojenské agresi se obyvatelé mohou ohřát, nabít si mobilní telefony, občerstvit se a dát si horké nápoje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 2. dubna 2023

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď