Po loňském propadu čekají ředitelé průmyslových firem letos růst tržeb

foto

Praha - Po loňském propadu o osm procent očekávají ředitelé průmyslových firem letos růst tržeb, a to v průměru o 7,5 procenta. Vývoj po koronavirovém utlumení ale podle nich závisí na mnoha faktorech a víc než kdy dříve je nejistý. Vyplývá to z Barometru českého průmyslu, který připravilo Národní centrum Průmyslu 4.0. Analýza vychází z dat získaných během 327 rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných společností českého průmyslu během března, představena byla na dnešní on-line konferenci.

"Jsme malá otevřená ekonomika a velké množství firem je bohužel stále ještě zavázáno v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Vývoj českého průmyslu je tedy extrémně závislý na vnějších vlivech, a pokud je většina z nich aktuálně nestabilních, dopadá to i na jistotu českých firem," řekla dnes Alena Burešová z Národního centra Průmyslu 4.0. Řešením pro české firmy podle ní může být vymanit se ze závislosti na limitovaném počtu odběratelů, digitalizovat procesy nebo pomocí nových technologií zvýšit svou schopnost reagovat na změny a poptávku zákazníků.

Růst tržeb očekává podle průzkumu v tomto roce 91 procent ředitelů průmyslových firem. Optimističtější jsou šéfové velkých firem, kteří předpokládají růst až k devíti procentům, ředitelé malých a středních podniků pak na úrovni 6,5 procenta. Průzkum dále ukázal, že zvýšení nákladů, zejména zdražování materiálů a komodit, firmy řeší zvyšováním cen svých výrobků a hledáním rezerv ve výrobě. Zhruba polovina společností uvedla, že se jí daří zachovat ziskovost, asi čtvrtina počítá s jejím navýšením. Zhoršená platební schopnost zákazníků se však začíná promítat do problémů firem s cash-flow, vyplývá dále z dotazování.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Větší tržby budou mít průmyslové podniky podle průzkumu také v příštím roce, předpokládaný růst už ale nebude tak velký a bude se průměrně pohybovat kolem 4,9 procenta. Růst v roce 2022 očekává 84 procent ředitelů firem. "Další výhled ohrožuje ještě více faktorů než dříve. Vedle zelených výzev je negativním rizikem i možná další vlna pandemie a s ní spojená nižší zahraniční poptávka, napjatá zahraničně politická situace nebo protekcionistické tendence ve světě. V případě naplnění, byť jen některých těchto rizik, by byl nejvíce zasažen náš export, který staví především na průmyslu," uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák pak upozornil na růst cen komodit a energií. "To firmám v současné situaci nepomáhá. V některých oblastech dokonce podniky hovoří o nákladovém šoku," uvedl. Dopad vyšších cen vstupů na ziskovost mohou společnosti podle něj snížit mimo jiné tím, že zefektivní svou výrobu a začnou používat nové technologie. "Díky nim například dokážou omezit zmetkovitost výroby a materiál tak budou využívat co nejefektivněji. Taková modernizace výroby si ale samozřejmě žádá velké investice," dodal Hanák.

Národní centrum Průmyslu 4.0 je otevřená akademicko-průmyslová platforma propojující inovační lídry, univerzity, firmy a oborové organizace, jejichž cílem je společně přispět k rozvoji takzvaného Průmyslu 4.0 v České republice. Centrum je součástí Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 7:00 23°C

Celá předpověď