Po explozi u vojenského letiště v Kábulu zemřelo údajně nejméně deset lidí

foto Bojovníci Tálibanu kontrolují místo exploze u kábulského vojenského letiště. (1. ledna 2023)

Kábul - Nejméně deset lidských životů si dnes vyžádala exploze bomby nedaleko vojenského letiště v Kábulu. Tvrdí to afghánská agentura Khaama Press. Osm dalších osob utrpělo zranění. K odpovědnosti za útok se nikdo nepřihlásil.

Mluvčí afghánského ministerstva vnitra už Abdul Nafíh Takor dříve dnes potvrdil, že "ráno došlo před kábulským vojenským letištěm k explozi a mnoho našich občanů se stalo mučedníky a bylo zraněno".

Místní obyvatelé podle agentury Reuters vypověděli, že před osmou ráno (kolem 04:30 SEČ) slyšeli silnou explozi od přísně střežené vojenské letecké základny, která se nachází v sousedství kábulského mezinárodního letiště a objektů ministerstva vnitra. Na místo dorazily bezpečnostní oddíly, které uzavřely přístupové cesty.

Řadu podobných incidentů měli v minulosti na svědomí stoupenci Islámského státu. Jeho bojovníci zintenzivnili násilné akce poté, co se v srpnu 2021 moci v zemi znovu chopilo islamistické hnutí Tálibán, jež využilo stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu.

Islámský stát i Tálibán se sice hlásí k sunnitské větvi islámu, panují však mezi nim spory. Islámský stát se v poslední době v Afghánistánu zaměřil na příslušníky náboženských menšin i na cizí zastupitelské úřady či cizince. Při útoku na jeden z hotelů v centru Kábulu, který s oblibou využívali čínští podnikatelé, zahynuli 12. prosince tři lidé a dvě desítky osob utrpěly zranění. K této akci se přihlásil právě Islámský stát.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď