Po dvou letech vyplula na Novomlýnské nádrže loď Munot, loni měla nehodu

foto Spouštění historické lodi Munot na hladinu horní nádrže na vodním díle Nové Mlýny, 11. května 2022, Pasohlávky, Brněnsko.

Pasohlávky (Brněnsko) - Po dvou letech spustila společnost Plavby Pálava znovu na hladinu horní Novomlýnské nádrže historickou loď Munot, která pochází z roku 1936 a po většinu své existence vozila lidi na Bodamském jezeře. Na Novomlýnských nádržích plula předloni a loni, avšak její provoz ukončila nehoda, jejíhož viníka policisté nedokázali najít. Majitelka společnosti Lucie Erbanová s kolegy váhala, zda se do náročné a drahé opravy pustit, řekla ČTK.

Fotogalerie

Loď Munot je dlouhá 34 metrů a původně pojala až 250 lidí, v současnosti je její kapacita 150 lidí. "Zájem lidí byl loni i předloni obrovský," poznamenala Erbanová. Loď totiž vyplouvá z kempu Merkur v Pasohlávkách, který patří k největším v republice a v letní sezoně v něm pobývají denně tisíce lidí. Loď si mohou pronajmout i větší skupiny, může na ní zahrát i kapela.

Loď se plavila do konce loňského září. Tehdy se však stala nehoda, při níž se na lodní šroub namotalo lano a pod hladinou utrhlo vrtuli, kterou potápěči nakonec ani nenašli. Erbanová se s kolegy domnívá, že za to mohou rybáři, kterým byla loď trnem v oku a na sociálních sítích byla řada příspěvků, v nichž rybáři řešili přímo i to, jak loď poškodit. Policie však záležitost odložila. "Nakonec jsme to ustáli. A jak už to bývá, v nouzi jsme našli nové přátele. Těžko bychom loď dali bez Jana Pražáka a také Davida Kareše, kteří nám pomáhají ve svém volnu a bez nejrůznějších chytrých řešení, dohromady," řekla Erbanová.

Novou vrtuli vyrobila firma z Itálie. Opravená je i hřídel a veškerá technická část lodi. Erbanová se teď těší na novou sezonu, od 1. června už má loď vozit cestující v pravidelném provozu. Aby se však neopakovala podobná situace, zavede společnost některá bezpečnostní opatření. Plavební trasu Munotu budou kontrolovat potápěči a na vrtuli budou nože schopné lanka rozřezat. Na lodi budou rozmístěné kamery.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je čtvrtek 26. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď