Po desítkách let se na věž plzeňského kostela františkánů vrátil zvon

foto Po desítkách let se 3. srpna 2021 na věž plzeňského kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici vrátil zvon.

Plzeň - Po desítkách let se na věž plzeňského kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici vrátil zvon. Poprvé se rozezněl dnes v poledne. Více než čtyřsetkilogramový zvon sv. Anna byl původně odlit pro nedalekou katedrálu sv. Bartoloměje, na níž byl vyzvednut v roce 1994. Když byly na věž katedrály umístěny v roce 2015 zvony nové, byla sv. Anna nějakou dobu umístěna na podlaze v boční lodi kostela ve Františkánské ulici. S novými zvony na katedrále údajně neladila, řekl ČTK administrátor farnosti Pavel Petrašovský.

Fotogalerie

"V kostele Nanebevzetí Panny Marie byly zvony zrekvírované v druhé světové válce. Od té doby je věž bez zvonu, pouze jsou dva malé v sanktusové věžičce, která je blíže vstupu," uvedl. Kostel poblíž centrálního náměstí byl původně klášterní, františkánský, a patří k nejstarším v Plzni. Je součástí bývalého kláštera, kde je dnes Muzeum církevního umění. Během školního roku jsou tam každodenní bohoslužby, o prázdninách jen v neděli od 08:00.

"Domluvili jsme se, že ho budeme ovládat ručně, klasicky na lano. Teď se musí najít pár šikovných zvoníků, kteří vždy před mší svatou budou zvonit. Zvonaři slíbili, že už zazvoní dnes v poledne," uvedl Petrašovský. Zvon dnes vyzvedl jeřáb do věžního okna 28 metrů nad zemí. "Vybrali jsme s farníky 85.000 korun na jeho pověšení," řekl.

Odlití zvonu v roce 1994 kompletně financovala Nadace 700 let města Plzně s partnery Ferona Plzeň, Česká spořitelna a Komerční banka Plzeň. "V roce 1993 byla v Plzni založená diecéze a biskupství chtělo zvon, takže se odlila svatá Anna, stála zhruba jeden milion korun," řekla ředitelka Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková. V roce 2014 se spolu se zvonem Prokop z roku 1835 z katedrály sv. Bartoloměje snesl. Oproti pěti současným zvonům v katedrále je sv. Anna menší.

Prokop jako jediný přežil první i druhou světovou válku. Další čtyři zvony na katedrále jsou nové a do věže se vrátily v listopadu 2014 po více než 70 letech. Celá zvonová sestava Maria, Jan Nepomucký, Hroznata, Bartoloměje a Prokop váží včetně závěsů a srdcí váží přes 13 tun. Poprvé se jejich hlas rozezněl nad Plzní 17. ledna 2015 při oficiálním zahájení projektu Evropské hlavní město kultury.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď