Po čtyřleté pauze se letos znovu uskuteční anketa Český slavík

foto Ilustrační foto - Předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karel Janeček předal 11. prosince 2018 v Praze Ceny za odvahu pro rok 2018. Cenu dostávají lidé, kteří se podle NFPK nebáli poukázat na korupci bez ohledu na osobní následky.

Praha - Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21. V tiskové zprávě to dnes za pořadatele uvedla Nikol Klevcovová. Nově je prezidentem ankety matematik a podnikatel Karel Janeček. Novou podobu trofeje pro nejpopulárnějšího zpěváka, zpěvačku i skupinu, pro něž hlasuje široká veřejnost, připravuje designérka Viktorie Beldová.

Karel Janeček získal většinový podíl v pořádající agentuře. Post ředitele převzal po Jaroslavu Těšínském producent Jakub Horák, Těšínský bude nadále čestným ředitelem Slavíka. Podrobnosti o galavečeru, o nové struktuře hlasování, donátorském systému a nových kategoriích zveřejní pořadatelé 21. září.

Anketě Český slavík, kterou letos čeká 23. ročník, předcházelo 30 ročníků ankety Zlatý slavík. Naposledy se udílela 25. listopadu 2017 a je spjata zejména se zpěvákem Karlem Gottem, který získal 42 slavíků. Dalším rekordmanem je Lucie Bílá, v jejíž sbírce je 20 slavíků.

Anketu v posledních letech jejího konání provázely různé kontroverze, například kolem údajné manipulace s hlasy. Kvůli tomu, že hlasy či jejich množství, které byly zaslané pro jednoho interpreta či formaci, "neodpovídaly standardu hlasování", pořadatelé vyřazovali účastníky v roce 2007 či 2009. V roce 2013 zase vyvolal protesty některých muzikantů případ rappera Martina Pohla vystupujícího pod přezdívkou Řezník, který byl vyřazen kvůli vulgárním a násilným textům.

V roce 2016, při předposledním ročníku, vzbudilo pozornost druhé místo Tomáše Ortela i jeho skupiny Ortel. Kapela byla spojována s krajní pravicí a kritici jí vyčítali xenofobní texty namířené proti menšinám. Pořádající agentura Musica Bohemica při analýze hlasování dospěla k závěru, že kapela a její lídr dostali podporu nad rámec pravidel fair play. Pořadatel se proto rozhodl započíst skupině i zpěvákovi stejný počet bodů, který získali v předchozím ročníku, kdy podobné porušení pravidel nezjistil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď