Po brněnské vlečce městem projel na výstaviště francouzský rychlovlak TGV

foto Po vlečce brněnského výstaviště na ulicí Poříčí v centru Brna se 6. června v noci přesouvala historická souprava francouzského rychlovlaku TGV. Bude součástí železničního veletrhu Rail Business Days, který začíná 7. června.

Brno - Patrně nejslavnější vlak projel před půlnocí po brněnské vlečce na výstaviště ulicí Poříčí. Správa železnic (SŽ) totiž do Česka přivezla muzejní jednotku francouzského rychlovlaku TGV z roku 1980. Převozu na výstaviště přihlížely i přes noční hodinu stovky příznivců. Vlak, který už byl vyřazený z pravidelného provozu, bude po tři dny vystavený mezi dalšími železničními vozy na veletrhu Rail Business Days.

Vlečka, která vede po velkém městském okruhu prostředkem ulice, už zažila řadu zajímavých jízd při různých příležitostech. Vysokorychlostní vlak po ní ale dosud nejel.

"Doprava musí probíhat za přísných bezpečnostních opatření a dohledu policie. Vzhledem k faktu, že vlečka na výstaviště vede městem, byla vybrána pro převoz pozdní večerní hodina. Omezení provozu tak bude naprosto minimální," uvedl Robert Pagan z agentury Via Promotion, která je pořadatelem veletrhu. Na něm bude možné se podívat i do interiéru vlaku.

Paradoxem převozu vlaku po vlečce je to, že je jedním z posledních, možná zcela poslední. Vlečka je ve vlastnictví města, které je zároveň hlavním akcionářem Veletrhů Brno. A v plánu města je vlečku, které slouží v dnešní podobě od roku 1957, zrušit.

Cílem prezentace TGV v Česku je podle SŽ přesvědčit občany o výhodách stavby vysokorychlostních železnic, o nichž se však dosud jen hovoří a příprava je spíše stále na počátku. I když SŽ mluvila ještě nedávno o prvním otevřeném úseku v roce 2025 a později začala uvádět rok 2026, je otázka, nakolik je to termín reálný. Jedná se o novostavby tratí, s nimiž v Česku nejsou žádné zkušenosti a například o přípravě novostavby trati Brno - Přerov pro rychlost 200 kilometrů za hodinu se mluví od roku 2015, přičemž termíny dostavby se pravidelně odsouvají a aktuálně sahají těsně za rok 2030.

Lidé už mohli vlak TGV vidět v pondělí v Praze, po veletrhu jej uvidí i v dalších městech. Správa železnic za jeho převoz a vystavování v Česku zaplatí podle webu Zdopravy.cz přes 11 milionů korun. Ve Francii začaly rychlovlaky, které dosahovaly rychlosti 300 kilometrů za hodinu, jezdit v roce 1981 mezi Paříží a Lyonem, v Česku zůstává na tratích zatím maximální rychlost 160 kilometrů za hodinu. K uskutečnění se zatím nepřiblížily ani snahy zvýšit na některých koridorových úsecích rychlost na 200 kilometrů za hodinu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 14. srpna 2022

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď