Po 15. listopadu by mohlo skončit lokální testování ve školách

foto Testování žáků na koronavirus - ilustrační foto.

Praha - Po 15. listopadu by mohlo skončit lokální testování ve školách v okresech, kde je nad 300 nových případů nákazy covidem na 100.000 obyvatel týdně. Po tomto datu už by se testovalo jen tam, kde to nařídí krajská hygienická stanice, a používaly by se pouze PCR testy. Vyplývá to z informací ČTK z dnešního jednání centrálního řídícího týmu.

Ve školách se děti na covid-19 testovaly toto pondělí v osmi okresech. Příští pondělí se testování zopakuje a rozšíří o dalších 23 okresů, poslední kolo lokálního testování by se mělo konat 15. listopadu. Poté by se podle informací ČTK testovalo jen tam, kde to nařídí krajská hygienická stanice například na základě toho, zda měl někdo ze žáků či zaměstnanců pozitivní test na covid. Testování by pak bylo výhradně metodou PCR, která je přesnější než antigenní testy, které se většinou ve školách používají. Centrální řídící tým by měl tento návrh znovu probírat ve čtvrtek.

"Je to dané zákonem, nezávislost krajských hygien je tady daná. Krajští hygienici mají velké kompetence, takže já osobně proti tomu nic nemám," odpověděl na dotaz ČTK v Glasgow premiér Andrej Babiš (ANO). "My jsme na Radě pro zdravotní rizika včera (v pondělí) diskutovali různá další opatření, není tam shoda. Nevím, jestli v rámci klinické skupiny dospěli k novým situacím, ale nemám zatím takovou zprávu," dodal.

V osmi okresech se v pondělí testovalo kolem 165.000 žáků. Celkové výsledky tohoto testování zatím nejsou známy. Podle ředitele odboru komunikace ministerstva školství Ondřeje Macury je bude mít k dispozici ministerstvo zdravotnictví. V pondělí 8. listopadu se má navíc testovat dalších zhruba půl milionu žáků, uvedl. V základních a středních školách v ČR je zhruba 1,4 milionu žáků.

Do osmi okresů dodalo ministerstvo školství již dříve testy ze zásob Národního pedagogického institutu. Do dalších pak dnes rozvezli hasiči 575.000 antigenních testů ze zásob Správy státních hmotných rezerv, uvedla na twitteru správa. V jejích skladech zbyly asi dva miliony antigenních testů. Zajistit další testy není podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové potřeba, řekl v pondělí ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Kvůli výběru okresů, ve kterých se testuje, čelilo ministerstvo zdravotnictví kritice. Podle Plagy by mělo o zařazení okresů ministerstvo zdravotnictví rozhodovat podle predikcí vývoje epidemie, nikoli podle týden starých dat o počtu nakažených. Ministr školství již dříve kritizoval také to, že ministerstvo zdravotnictví často mění své strategie. Poukazoval například na to, že resort původně avizoval pro školy lokální testování při sedmidenním výskytu koronaviru nad 75 případů na 100.000 obyvatel a později tuto hranici zvýšil na 300 na 100.000. Místo testování na covid-19 uvažovalo ministerstvo zdravotnictví v říjnu rovněž o tom, že by pro všechny ve výuce byly povinné roušky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď