Po 142 dnech pauzy se znovu rozběhne basketbalová NBA

foto Ilustrační foto - Basketblisté Los Angeles Lakers LeBron James (23) a Anthony Davis (3).

Orlando (USA) - V pátek brzy ráno evropského času se opět rozběhne basketbalová NBA, jejíž sezonu 11. března přerušila pandemie koronaviru. V Orlandu, kde se bude ročník dohrávat v uzavřené "bublině", bude ve hře už jen 22 z 30 týmů a čeká je zkrácená dohrávka základní části a play off. Šampion bude znám nejpozději 12. října. U dohrávky nebude jediný Čech v soutěži Tomáš Satoranský. Jeho Chicago zůstalo mezi osmičkou týmů, které před pokračováním sezony byly bez šance na play off.

Z mnoha diskutovaných scénářů pro zbytek sezony se vedení soutěže rozhodlo pro variantu turnaje v jediné lokalitě, kterou je sportovní komplex v zábavním parku Walta Disneyho v Orlandu na Floridě. Tam sice podobně jako v celých Spojených státech s virem hodně bojovali, ale NBA nastolila přísná pravidla, jak co nejvíce zamezit nákaze hráčů.

Ti musejí žít v uzavřeném prostředí, ze kterého když z nejrůznějších důvodů vystoupí, musí do karantény. Týmu pak budou chybět, dokud se neprokáže, že se nenakazili. Všichni jsou také pravidelně testováni. V těchto podmínkách se týmy už od 9. července připravují.

Návrat na palubovky byl pro hráče dobrovolný. Někteří proto vzhledem k obavám o zdraví či z rodinných důvodů využili možnost zbytek sezony vynechat a kluby pak měly možnost je na soupiskách nahradit.

To se týkalo třeba jednoho z hlavních favoritů na titul Los Angeles Lakers, kteří takto přišli o Averyho Bradleyho či zraněného rozehrávače Rajona Ronda. Místo nich budou dres Lakers oblékat veteráni Dion Waiters a J.R. Smith. Washington bude postrádat svého nejlepšího hráče Bradleyho Beala a více změn na soupisce udělal Brooklyn.

Jinak rozložení sil zůstalo podobné jako před pauzou, kdy tabulkám kralovalo Milwaukee před Lakers, obhájcem titulu Torontem a dalším losangeleským týmem Clippers. Právě tato čtveřice je považována za hlavní adepty na celkový titul.

Do 14. srpna se bude dohrávat základní část, ve které se bojuje ještě o dvě postupová místa pro play off v každé konferenci. Zatímco na Východě už je téměř rozhodnuto a jen velké vzedmutí Washingtonu by mohlo zamíchat kartami, na vyrovnanějším Západě se čeká ještě drama. Memphis sice drží poslední postupovou příčku s náskokem tří výher, ale dalších pět celků může Grizzlies o vyřazovací boje připravit. Zejména San Antonio, které chce být prvním týmem v historii NBA s 23 postupy do play off v řadě.

"Víme, že nás čeká ještě těžká práce. Všichni chtějí do play off a budou to vyhrocené zápasy," řekl trenér Grizzlies Taylor Jenkins.

Poté začne play off, které se opět bude hrát na čtyři vítězná utkání. Oproti minulým ročníkům ale bude rozdíl v tom, že všechny týmy čeká vystoupení na neutrální půdě a bez fanoušků. Celky s nejlepším umístěním, tak nebudou mít výhodu domácího prostředí.

Finále odstartuje 30. září a nejpozději 12. října bude znám šampion. "Asi nikdo v poslední době nežil tak, jak si plánoval. Všechny to ovlivnilo. Ale teď jsme všichni šťastní, že se zase začne hrát a že se bude rozhodovat o mistrovi. A my samozřejmě titul chceme. O tom celá ta dřina je. Když jsme tu, tak to chceme zakončit titulem," prohlásil Kawhi Leonard z Los Angeles Clippers, který loni slavil titul s Torontem.

Podle Satoranského, který pobývá v Česku a využil čas na přípravu s českou reprezentací, nebude boj o titul v "bublině" v Orlandu pro basketbalisty snadný. Především pro týmy, které půjdou až do finálových klání.

"Hráči z týmů jako Milwaukee nebo Lakers tam budou možná tři měsíce a pak jim bude začínat nová sezona za další měsíc. Je to náročné a myslím si, že to bude jeden z těch šampionátů, kterých si budou nejvíc cenit, když vyhrajou. Milwaukee vypadá pořád výborně, Lakers taky, mně osobně se líbí Dallas, ale uvidíme, až se začne hrát naostro, jak koronavirus zamíchal kartami a vyvedl spoustu týmů z rovnováhy," řekl Satoranský.

Někdejší hráč Golden State, Bostonu, Clevelandu a Milwaukee Jiří Welsch si naopak myslí, že výjimečné podmínky mohou cenu triumfu ovlivnit opačně. "NBA je obchodně a byznysově založená soutěž a nemohli udělat nic jiného než vynaložit extrémní úsilí, čas, energii i finanční prostředky, aby sezonu dohráli a eliminovali případné ztráty. Bude záležet, jak bude kvalita týmů ovlivněná. A jestli se šampion NBA tak opravdu bude cítit," doplnil Welsch.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 28. listopadu 2020

Očekáváme v 5:00 -1°C

Celá předpověď