Plzeňští archeologové objevili středověkou studnu přímo pod okny své katedry

foto Plzeňští archeologové objevili přímo pod okny své katedry, na dvoře filozofické fakulty Západočeské univerzity (ZČU), část středověkého domu, středověkou studnu (na snímku z 28. července 2021), rozsáhlou kolekci keramiky a další předměty.

Plzeň - Plzeňští archeologové objevili středověkou sedmnáctimetrovou studnu přímo pod okny své katedry, na dvoře fakulty v Sedláčkově ulici v centru města. Byla zřejmě vyhloubena v době založení Plzně, tedy koncem 13. století a v té době patřila k nejhlubším ve městě. Kromě ní průzkum odhalil část středověkého domu a tisíce předmětů, dokládajících vývoj měšťanských domácností v centru Plzně od 16. do 20. století. ČTK to dnes řekla mluvčí Západočeské univerzity (ZČU), pod níž spadá katedra archeologie filozofické fakulty.

Fotogalerie

"Nález historické studny v plzeňské památkové rezervaci je významným zdrojem poznání každodenních dějin města. Unikátní kolekce nálezů vypovídá o životě Plzeňanů především v období 16. až 20. století," řekla vedoucí výzkumu Lenka Starková.

První etapa terénního odkryvu se uskutečnila loni v létě, kdy byla objevena část středověkého domu a rozsáhlá kolekce keramických fragmentů ze 16. až 18. století, která byla ve studni jako odpadní výplň. Na ní navázala letos v červnu etapa zaměřená na detailní výzkum kruhového zapuštěného objektu. Hlubinný archeologický výzkum, vyvolaný havarijní stavem, určil, že jde o středověkou studnu vyhloubenou pravděpodobně v době založení Plzně, koncem 13. století.

"Výzkum se odehrává přímo pod okny katedry, a nabízí tak studentům výuku archeologických terénních metod přímo v areálu univerzity," uvedla Starková. Výkopové práce skončily v předposledním červencovém týdnu, ale nyní se nalezené předměty omývají, třídí a rozřazují. Ze spodní části studny byla vyzvednuta rozsáhlá a unikátně dochovaná kolekce artefaktů z období 16. až 20. století, a to nejrůznější nádobí, broušené sklo a fragmenty skleněných figurek. "V některých případech jde zřejmě o importy, jejich původ ještě ověříme," dodala Starková. Historická studna se znovu postupně zaplavuje vodou a výhledově by měla být zachována pro veřejnost.

Ve specifickém prostředí bez přístupu vzduchu se dochovaly i hojné pozůstatky organických materiálů včetně dvou vrtaných dřevěných trubek svislého čerpacího potrubí, které budou vyzvednuty a instalovány jako exponáty na prohlídkové trase historického podzemí. Veřejnost se tak bude moci seznámit s doklady o čerpání a rozvodu vody v novověku.

"Výzkum, první pod okny naší katedry, odhalil mimořádně bohaté soubory artefaktů, které umožňují detailně a souvisle nahlédnout do domácnosti plzeňských měšťanů od počátku novověku do doby národního obrození a průmyslové revoluce, tedy období, kterým se archeologové obvykle nevěnují, což dobře zapadá do jedné ze specializací naší katedry na archeologii novověku a modernity," uvedl vedoucí katedry archeologie Pavel Vařeka. Kolekce nálezů mohou lidé vidět v září ve 4. patře Sedláčkovy 15 na akci Plzeňské dvorky a na podzim v Západočeském muzeu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď