Plzeňská zoo chová jako jediná zahrada v ČR hlodavce rypoše lysé

foto Plzeňská zoologická zahrada pořídila pro své návštěvníky jako vánoční dárek hlodavce rypoše lysé (na snímku ze 17. prosince 2018). Mají novou expozici v prostoru mezi pavilony žiraf a nosorožců. V zoologických zahradách jsou chováni vzácně, má je jen kolem 30 zahrad v Evropě, v Česku pouze plzeňská zahrada.

Plzeň - Plzeňská zoologická zahrada, která letos přepíše dosavadní rekord v návštěvnosti, pořídila pro své návštěvníky jako vánoční dárek hlodavce rypoše lysé. Mají novou expozici v prostoru mezi pavilony žiraf a nosorožců. V zoologických zahradách jsou chováni vzácně, má je jen kolem 30 zahrad v Evropě, v Česku pouze plzeňská zahrada, řekl dnes ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.

"Před nedávnem dovezla plzeňská zoo malou kolonii o 13 zvířatech z Jihočeské univerzity, v pátek 14. prosince se narodilo prvních deset mláďat," uvedl. Rypoš lysý je podle něj v mnoha ohledech unikátní živočich. Tento východoafrický v podzemí žijící hlodavec žije eusociálně, tedy ve společenském uspořádání, jako mají například mravenci či včely. Mají královnu a pár samců, kteří plodí potomstvo, a pak kasty dělníků. Ze savců takto žijí pouze dva druhy rypošů.

"Společenstvo rypošů má až 90 jedinců a jejich podzemní labyrint měří tři až pět kilometrů. Systém nor je komplikovaný - má spižírny, ložnice i slepé nory používané jako záchody," uvedl mluvčí. Královna je největším jedincem - váží až 50 gramů, vzácně i více, zatímco řadový jedinec váží do 35 gramů. Rypoši měří osm až deset centimetrů.

Rypoši jsou neobvyklí i svou dlouhověkostí. Dožívají se až 30 let. Ostatní malí hlodavci jsou oproti nim výrazně krátkověcí, poznamenal Vobruba. Rypoši jsou podle něj také velmi odolní vůči bolesti a také vůči rakovině, mají i výrazně nižší tělesnou teplotu, jen kolem 28 stupňů.

Živí se zejména hlízami, které najdou v podzemí. Jedna velká, postupně dorůstající, hlíza jim může sloužit i několik měsíců. Mezi sebou se ve společenství dorozumívají zvuky, ale také dotyky. Zrak mají slabý, vnímají jen některé barvy a odstíny.

Plzeňská zoo letos přepíše svůj návštěvnický rekord. Už více než měsíc před koncem roku ji navštívilo nejvíc lidí v dvaadevadesátileté historii. Dosud nejvíc návštěvníků, 460.969, prošlo branami zahrady v roce 2011. Letos před koncem listopadu byla návštěvnost o více než 4000 lidí vyšší.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď