Plzeň zažila velkolepé uvedení opery Prodaná nevěsta

foto Historické centrální náměstí v Plzni 7. září 2018 večer opanovalo dosud největší nastudování opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Inscenace pod širým nebem s více než 350 účinkujícími, s obřími kulisami, panoramatickým jevištěm a živými zvířaty je dárkem Plzeňského kraje k letošnímu stoletému výročí vzniku Československa. Vstup na operu byl zdarma, představení navštívilo několik tisíc lidí.

Plzeň - Historické centrální náměstí v Plzni na páteční večer opanovalo dosud největší nastudování opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Inscenace pod širým nebem s více než 350 účinkujícími, s obřími kulisami, panoramatickým jevištěm a živými zvířaty je dárkem Plzeňského kraje k letošnímu stoletému výročí vzniku Československa. Vstup na operu byl zdarma. Představení navštívilo několik tisíc lidí.

"Během tohoto jedinečného večera se představuje pravděpodobně jedno z nejlepších obsazení, které v tuto chvíli můžeme v Prodané nevěstě v evropském kontextu vidět. Kromě toho, že party nejsou pěvecky vůbec lehké, je nutné pamatovat i na typovou správnost obsazení - aby zkrátka mladé krásné lidi hráli mladí krásní lidé," řekl ČTK režisér představení Tomáš Pilař.

Do role Mařenky obsadil plzeňskou operní sólistku Ivanu Veberovou, Jeníka hraje a zpívá Aleš Briscein a Kecala stálice plzeňské opery Jevhen Šokalo. Svou roli dostali i známí Plzeňané. V činoherní roli kněze vystupil biskup Tomáš Holub a za pípou půjčenou z pivovarského muzea stál přímo na scéně sládek z Prazdroje Václav Berka.

Pilařovým záměrem bylo rozpohybovat náměstí do podoby živé dobové návsi z Plzeňska. Klasickou operu, která měla premiéru v roce 1866, Smetana zasadil právě na Plzeňsko, kde v mládí studoval. Opera tak i v zahraničí proslavila tradiční lidové kroje z okolí Plzně, nápadné zejména díky ženskému čepečku s velkou vyšívanou "holubičkou". Kromě sólistů povolali tvůrci i zhruba šedesátičlenný sbor, dětský sbor, kolem stovky tanečníků z folklorních souborů, cirkusové defilé, symfonický orchestr. Iluzi živé vsi dotvářejí také řemeslníci či zvířata - dva koně, kozy a vůl Bolek.

Pilař, který je vedoucí souboru opery Divadla J. K. Tyla, má s podobnými velkými představeními zkušenosti. V Plzni režíroval už tři rozloučení s divadelní sezonou, která se na konci června odehrávají v lochotínském amfiteátru. Režíroval tak například loni kantátu Carmina Burana a výběr árií Giuseppe Verdiho či letos operu Tosca.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď