Plzeň se proti trestu neodvolá, Karviná si stěžuje na rozhodčího

foto Utkání 24. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha - Viktoria Plzeň, 9. března 2019 v Praze. Pohled na fanoušky Plzně, kteří během zápasu vyvolávali konflikty s domácími a mezi sparťanské diváky házeli pyrotechniku. Kvůli výtržnostem byl zápas v 82. minutě přerušen a policie sektor plzeňských fanoušků vyklidila.

Karviná/Plzeň - Vedení Viktorie Plzeň se neodvolá proti verdiktu disciplinární komise Ligové fotbalové asociace a za výtržnosti fanoušků při utkání na Spartě zaplatí pokutu půl milionu korun. Klub o tom informoval v tiskové zprávě. Ve šlágru 24. kola na Letné zranila pyrotechnika hozená ze sektoru hostujících příznivců několik diváků. Karviná podala protest proti výkonu rozhodčího Pavla Julínka v páteční předehrávce 25. ligového kola na Dukle. Slezané jsou přesvědčeni, že sudí řídil zápas tendenčně a ve dvou zásadních okamžicích je poškodil.

Plzeň se připojila ke Spartě, která se už v pátek rovněž rozhodla neodvolat proti pokutě ve výši 350 tisíc korun za nezvládnutí pořadatelské služby. Oba kluby vedle finančního postihu mají podmínečně uzavřený domácí "kotel" na jedno utkání s dvouměsíční zkušební lhůtou. Pokud se navíc fanoušci Plzně do nejbližšího zápasu se Spartou znovu proviní, budou mít na toto utkání s letenským celkem zakázaný výjezd.

"Jak jsme avizovali již po zasedání disciplinární komise, projednání možného odvolání jsme vzhledem k pátečnímu termínu utkání v Teplicích směřovali do následujících dnů. Po zvážení okolností, které provázely utkání a na základě kterých byl vynesen trest od disciplinárky, klub rozhodl o tom, že se proti trestu odvolávat nebude a přijímá jej v plném rozsahu," uvedl tiskový mluvčí Viktorie Ondřej Lípa.

Zápas na Letné, který Sparta před více než týdnem vyhrála 4:0, byl kvůli fanouškům dvakrát přerušen. Podle policie pyrotechnika hozená z "kotle" hostů poranila několik diváků ve vedlejším sektoru. Těžkooděnci v závěru druhé půle sektor plzeňských příznivců vyklidili. Zadrženému muži, který pyrotechnikou zranil ženu, hrozí až deset let vězení.

Celkem zaznamenali policisté 21 přestupků a dva trestné činy. Pyrotechnika přilétla i opačným směrem z domácího sektoru do "kotle" soupeře, a to nejméně v jednom případě v 33. minutě. Podle disciplinární komise však celý incident jasně vyprovokovali fanoušci Plzně.

Viktoria obdržela druhou nejvyšší pokutu za výtržnosti diváků v historii. Více musela zaplatit jen Slavia Praha, která dostala pokutu 750.000 korun po pohárovém semifinále proti Olomouci v květnu 2011, jež bylo kvůli násilnostem předčasně ukončeno. Červenobílí navíc museli odehrát tři zápasy bez diváků.

Karviná podala protest proti výkonu rozhodčího Julínka na Dukle

Fotbalová Karviná podala protest proti výkonu rozhodčího Pavla Julínka v páteční předehrávce 25. ligového kola na Dukle. Slezané jsou přesvědčeni, že sudí řídil zápas tendenčně a ve dvou zásadních okamžicích je poškodil. Navíc se podle nich choval k hostujícím hráčům po celé utkání arogantně.

Ilustrační foto - Utkání 25. kola první fotbalové ligy: Dukla Praha - MFK Karviná, 15. března 2019 v Praze. Zleva Marek Hanousek z Dukly a Petr Galuška z Karviné.

Karvinští tvrdí, že Julínek proti nim hned v druhé minutě nesprávně odpískal penaltu, z níž Uroš Djuranovič poslal Pražany do vedení 1:0. "Nikým neatakovaný domácí hráč Branislav Miloševič upadl po dlouhém nákopu ve snaze získat míč v pokutovém území Karviné. K překvapení všech rozhodl hlavní rozhodčí o pokutovém kopu. Ze záběrů je patrné, že ke kontaktu s hostujícími fotbalisty Milanem Rundičem ani Benjaminem Čoličem nedošlo," uvedl klub na svém webu.

V druhé půli naopak podle Karvinských měli kopat penaltu hosté. "Vedení MFK se ještě pozastavuje nad situací ze 72. minuty. Faul brankáře Dukly Hrušky na karvinského útočníka Wágnera po vysokém nákopu do pokutového území otočil rozhodčí Julínek ve prospěch Dukly," uvedl klub.

"Podle vedení MFK Karviná bylo celé utkání vedeno hlavním sudím Julínkem tendenčně proti slezskému celku a Karviná se cítí jednoznačně poškozena. Navíc podle pozápasových vyjádření samotných hráčů Karviné se k nim rozhodčí Julínek choval během celého utkání velmi arogantně," dodal slezský klub.

Karvinští v Praze v premiéře pod novým koučem Františkem Strakou prohráli 1:2 a klesli na poslední místo tabulky dva body za svého soupeře. Před týdnem se pro změnu cítila poškozená Dukla po prohře 1:2 ve Zlíně a komise rozhodčích jí dala za pravdu.