Plzeň s novým trenérem Guľou zahájila přípravu zátěžovými testy

foto Nový trenér Adrián Guľa vystoupil 6. ledna 2020 v Plzni na tiskové konferenci vedení fotbalového klubu FC Viktoria Plzeň k zahájení zimní přípravy.

Plzeň - Fotbalisté Plzně s novým trenérem Adriánem Guľou tradičně odstartovali zimní přípravu zátěžovými funkčními testy, které dnes a v úterý absolvují všichni hráči. První společný trénink se uskuteční ve středu. Jedinou dosavadní posilou Viktorie je chorvatský záložník Marko Alvir.

Pětadvacetiletý Alvir přišel jako volný hráč ze Slavie, na podzim ho měla vypůjčeného Příbram. Z hostování se do Plzně vrátili záložníci Pavel Bucha (Mladá Boleslav), Ubong Ekpai (České Budějovice), Pavel Šulc (Opava) a bek Milan Havel (Bohemians 1905). Do přípravy se zapojí i stoper Šimon Gabriel z B-týmu. Záložník Jan Kopic a Ekpai začnou kvůli menším zdravotním problémům trénovat později.

Zleva tiskový mluvčí Václav Hanzlík, nový trenér Adrián Guľa, prezident klubu Tomáš Paclík, generální manžer Adolf Šádek a sportovní manažer Zdeněk Psotka vystoupili 6. ledna 2020 v Plzni na tiskové konferenci vedení fotbalového klubu FC Viktoria Plzeň k zahájení zimní přípravy. "Jsme rádi za Alvira. Pro nás je podstatné, že nová krev přijde tím, že se hráči vrátí z hostování. Samozřejmě dostanou šanci a prostor. Nejprve vsadíme všechnu energii do hráčů, kteří jsou naši. Potom uvidíme, jestli budou potřeba nějaké vstupy z venku," řekl na tiskové konferenci slovenský kouč Guľa, který na lavičce nahradil Pavla Vrbu. Ten po podzimu odešel do bulharského Ludogorce Razgrad.

Západočeši jsou v první lize po 20 kolech druzí se ztrátou 16 bodů na vedoucí Slavii. Na třetí Jablonec mají tříbodový a na čtvrtou Spartu pětibodový náskok. "Chceme se na jaře prezentovat maličko jinou formou, než jsme se prezentovali v podzimním období," uvedl generální manažer Viktorie Adolf Šádek.

"Základní cíle pro zbývající část sezony jsou udržení druhého místa a budeme se snažit vyhrát Český pohár, abychom měli pokud možno co nejlepší výchozí pozici pro evropská předkola," dodal Šádek.

První přípravné utkání sehraje Viktoria v sobotu 18. ledna proti Ústí nad Labem, ve čtvrtek 23. ledna je na programu dvojzápas s dalšími druholigovými soupeři Žižkovem a Sokolovem. V pondělí 27. ledna tým odletí na herní soustředění do španělské Estepony, kde sehraje čtyři duely se zatím nepotvrzenými zahraničními soupeři.

Vrba má můj obrovský respekt, vyzdvihl Guľa plzeňského předchůdce

Nový trenér plzeňských fotbalistů Adrián Guľa vyzdvihl svého předchůdce Pavla Vrbu, který má jeho obrovský respekt nejen za to, co ve Viktorii dokázal. Slovenský kouč chce na Vrbu v určitých věcech navázat a západočeský tým ještě vylepšit.

"Chceme stavět na dobrých principech, které mužstvo jednoznačně mělo. Trenér tu určitě nechal jasné a silné dědictví. Má můj obrovský respekt," řekl Guľa na tiskové konferenci. "Můj respekt měl nejen v době, kdy dosahoval těch mega úspěchů, ale už dřív, protože jsem pod ním pracoval jako hráč (v Púchově). Bavili jsme se spolu o nějaké trenérské etice. Ale i lidsky je mi velmi blízký, vždycky byl otevřený a snažil se mi pomoct. Jsem rád, že jsme si mohli popovídat," uvedl na adresu současného trenéra bulharského Ludogorce Razgrad.

Do Plzně přišel Guľa na konci minulého roku po angažmá ve slovenské reprezentaci do 21 let. Na klubové úrovni vedl Trenčín a Žilinu, s níž v sezoně 2016/17 získal mistrovský titul. "Rozhodl timing, velikost klubu, profi přístup lidí, kteří mě oslovili, nějaká vize. Cítil jsem, že zájem je enormní a je pravý čas se posunout do tak velkého klubu, jako je Plzeň. Věřím, že to bude úspěšná etapa," prohlásil čtyřiačtyřicetiletý kouč.

Dříve o něj stála například pražská Sparta. "Ta jednání nebudu porovnávat, protože jsem tady a jsem šťastný, že jsem trenérem Viktorie Plzeň. To, co bylo v minulosti, bylo příjemné pro mě jako pro trenéra, když se o vás zajímají nějaké kluby nejen ze Slovenska, ale i z Česka nebo jiných zahraničních lig. Dávalo mi to další motivaci do práce," řekl Guľa.

Rád by na jaře udržel druhé místo v prvoligové tabulce a s Viktorií získal MOL Cup. "Chceme udělat maximum pro to, abychom vyhráli pohár a v lize udělali taková vítězství, která potěší naše fanoušky i lidi, kteří jsou oddaní klubu a dělají pro něj maximum," uvedl bývalý hráč Jablonce či Opavy. "Kritérií úspěchu je více. Jedním z nich může být i zlepšování hráčů. To úzce souvisí s tím, že zlepšujete mužstvo nejen z pohledu výsledků a tabulky, ale i z výkonnosti," dodal kouč.

Prozradil dvě konkrétní věci, které chce v plzeňské hře vylepšit. "Snaha o to, abychom trochu víc využívali křídelní prostory a rychleji reagovali po ztrátě míče. To jsou zatím dva vstupy, které chci otevřít. Ale nejdřív to chci vysvětlit hráčům," konstatoval Guľa.

Plzeň má podle něj silný kádr. "Hráči mají svou kvalitu a zkušenosti, ale rozhodně se tam budeme snažit etablovat principy hry, které by nám mohly pomoci v tom, abychom byli vítězní a úspěšní. Chci, aby mužstvo mělo svou jasnou herní tvář a vědělo, o jaké principy hry se může opírat," uvedl Guľa.

Na začátku zimní přípravy má k dispozici i řadu navrátilců z hostování jako Pavla Buchu, Milana Havla či Pavla Šulce. "Samozřejmě dostanou šanci a prostor. Nejprve vsadíme všechnu energii do hráčů, kteří jsou naši. Potom uvidíme, jestli budou potřeba nějaké vstupy z venku," podotkl rodák z Nováků.

"Rád pracuju s dvacetičlenným kádrem plus tři brankáři. Ale teď je specifická situace. Přicházíme v rozběhnuté sezoně do týmu a potřebujeme větší počet hráčů. Nějaké zeštíhlení kádru přijde před soustředěním ve Španělsku," dodal Guľa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 13. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď