Plzeň chce na jaře obhájit titul a postoupit v Evropské lize

foto TK Viktorie Plzeň před zahájením jarní části první fotbalové ligy, 6. února 2019 v Plzni. Prezident klubu Tomáš Paclík.

Plzeň - Obhájit mistrovský titul a postoupit v Evropské lize. Takové jsou cíle fotbalistů Plzně pro jarní část sezony. Viktoria v domácí soutěži ztrácí na vedoucí Slavii Praha z druhého místa tabulky čtyři body, ve druhém kole Evropské ligy se utká s Dinamem Záhřeb.

"Po velice těžkém, ale zároveň úspěšném podzimu hrajeme dvě soutěže. V obou chceme být samozřejmě úspěšní. Naším cílem v lize není nic jiného než bojovat o titul. Pokud jde o Evropskou ligu, tak máme nesmírně těžký los a silného soupeře. Ale i tady se chceme snažit bojovat o postup," řekl na tiskové konferenci prezident klubu Tomáš Paclík.

Jarní část první ligy, která premiérově vyvrcholí nadstavbovou částí, zahájí Plzeň v sobotu v Mladé Boleslavi. Příští čtvrtek svěřenci Pavla Vrby rozehrají play off Evropské ligy se Záhřebem doma. Před odvetou v Chorvatsku ještě absolvují na svém hřišti šlágr se Slavií.

"Všichni víme, že máme hodně těžký začátek a ten možná rozhodne o tom, jak bude vypadat celá sezona. Já doufám, že to bude vypadat dobře a že budeme připraveni tak, abychom potěšili fanoušky Viktorky," uvedl Vrba.

"Doufám v to, že to bude mezi Plzní a Slavií, ale bude určitě záležet na vstupu do jarní části sezony. Je to všechno otevřené a ukáže ten začátek," doplnil kapitán Roman Hubník.

Plzeň v zimě získala útočníka Jeana-Davida Beauguela a ofenzivně laděné záložníky Joela Kayambu s Erikem Pačindou. Příchody všech tří posil si domluvila už v průběhu podzimu. Z hostování se vrátili útočník Marek Bakoš a obránce Jiří Piroch, z dorostu se k A-týmu připojil další útočník Tomáš Kepl.

Několik hráčů Plzeň opustilo. Útočník Jakub Řezníček přestoupil do belgického Lokerenu a záložník Martin Zeman do izraelské Raanany. Stoper Tomáš Hájek a středopolař Pavel Bucha odešli hostovat do Mladé Boleslavi a mladík Pavel Šulc do druholigové Jihlavy. Západočeši udrželi klíčového záložníka Patrika Hrošovského i zraněného kanonýra Michaela Krmenčíka, o kterého usiloval Club Bruggy.

"Když to vybočilo z předem domluvených podmínek s Bruggami a začalo se to vyvíjet jiným směrem, tak jsme to jednání ukončili. Michal se vrátil," uvedl generální manažer Adolf Šádek. "Můžu zcela zodpovědně říct, že než se uzdraví a začne zase střílet góly, tak už se fakt s nikým bavit nebudu. I kdybych to slíbil se zdviženými prsty. Teď je to vyřešené. Michal si o další přestup musí říct na hřišti svou výkonností a ne nějakým příslibem," dodal Šádek.

Plzeň v přípravě nejprve třikrát vyhrála doma, na soustředění ve Španělsku pak se zahraničními soupeři třikrát remizovala a jednou prohrála. Nejlepším střelcem byl Beauguel se šesti góly.

"Nervózní nejsem, protože příprava je příprava a soutěžní utkání jsou soutěžní utkání, takže uvidíme, jak dopadnou ta soutěžní utkání. To je pro nás priorita, ne příprava," prohlásil Vrba.

Do přípravy nezasáhli zranění Krmenčík, Daniel Kolář, Radim Řezník ani Jan Kopic, kteří jsou po operacích. Krmenčík a Kolář budou chybět delší dobu, Kopice a Pačindu čeká kratší pauza kvůli zraněným kotníkům. Obránce Řezník už se zapojil do tréninku.

Začátek jara může rozhodnout o celé sezoně, tuší Vrba

Trenér fotbalistů Plzně Pavel Vrba tuší, že nabitý začátek jara může být rozhodující pro vývoj celé sezony. Obhájce titulu v únoru čekají mimo jiné zápasy druhého kola Evropské ligy s Dinamem Záhřeb i šlágr domácí soutěže s vedoucí Slavií, na kterou Západočeši v tabulce ztrácejí čtyři body.

"Všichni víme, že máme hodně těžký začátek a ten možná rozhodne o tom, jak bude vypadat celá sezona," řekl Vrba na tiskové konferenci. "Favoritem ligy jsme asi momentálně Slavia a my. Ale já bych to nezužoval, protože se na jaře může stát cokoliv. Zvlášť ten způsob, který letos hrajeme poprvé, posouvá do té šestky další mančafty. Liga může dopadnout jakkoliv," uvedl kouč k novému hernímu systému.

Odmítl, že by jedna soutěž byla pro Viktorii důležitější než druhá. "My si nemůžeme dovolit, abychom řekli, že něco vypustíme. Pak by se to vrátilo třeba za rok nebo za dva v úplně jiné soutěži a možná bychom z toho byli zklamaní," konstatoval Vrba. "Myslím, že my i Slavia máme trošku nůž na krku, abychom získali co nejvíce bodů v Evropské lize a pomohli si potom třeba v tom, že budeme nasazení v podzimní části soutěže," dodal.

Trochu ho mrzí, že "utkání jara" Plzeň - Slavia vyšlo přesně mezi duely druhého kola Evropské ligy. "Samozřejmě je škoda, že zrovna hned na začátku se setkáváme mezi těmi dvěma zápasy, což je asi pro oba trošku nepříjemné. Ale bohužel je los takový, jaký je," uvedl pětapadesátiletý trenér.

Nepřeceňuje výsledky zimní přípravy, během níž Plzeň nejprve třikrát vyhrála doma, ale poté na soustředění ve Španělsku se zahraničními soupeři třikrát remizovala a jednou prohrála. "Nervózní nejsem, protože příprava je příprava a soutěžní utkání jsou soutěžní utkání. Takže uvidíme, jak dopadnou soutěžní utkání, to je pro nás priorita, a ne příprava," uvedl Vrba.

Pochvaloval si zimní ofenzivní posily Jeana-Davida Beauguela, Joela Kayambu a Erika Pačindu. "Myslím, že zapadli hodně rychle do mužstva. I střelecky se někteří z nich prosazují velice dobře. Pro mě jako pro trenéra je to dobře, protože alternativ je víc. Myslím, že někteří z nich dokonce nastoupí v prvním kole v základní sestavě," konstatoval.

Odmítl spekulace některých médií, že během podzimu dostal nabídky ze zahraničí. "Během sezony se někdy v říjnu v listopadu objevovalo, kolik mám nabídek. Já žádnou neměl, byly to spekulace a výmysly. Nesouhlasím s tím, co probíhalo v podzimní části soutěže, nebyla to pravda," prohlásil bývalý kouč české reprezentace nebo Machačkaly. Jeho svěřenci zahájí jaro sobotním ligovým zápasem v Mladé Boleslavi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 26°C

Celá předpověď