Plyn pro evropský trh v reakci na částečnou mobilizaci v Rusku zdražuje

foto Zásobník plynu v Německu. Ilustrační foto. 

Amsterodam - Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se výrazně zvyšuje. Rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina vyhlásit v zemi částečnou mobilizaci totiž mezi investory zvyšuje obavy ohledně vývoje na globálních energetických trzích. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si po poledni připisovala zhruba osm procent asi na 210 eur (téměř 5200 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Cena je tak nyní mnohonásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 30 eur za MWh. Ceny plynu v Evropě letos tlačí vzhůru zejména omezování dodávek z Ruska. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Putin dnes ráno vyhlásil částečnou mobilizaci. V televizním vystoupení uvedl, že je to na obranu před Západem, který se snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Mobilizace se týká ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností a začíná podle něj platit hned. Je to první mobilizace v Rusku od druhé světové války.

Podle analytiků ze společnosti Refinitiv dnes budou ceny plynu podporovat vyhlídky na to že, "ohlášená mobilizace a s ní spojená eskalace konfliktu zřejmě vytvoří nová rizika pro finanční i energetický systém".

Vyhlášení částečné mobilizace v Rusku podle poradenské společnosti Auxilione zastínilo na trhu s plynem další zprávy, například zestátnění společnosti Uniper. Ta je největším dovozcem ruského plynu v Německu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď