Plátno surrealisty Tanguyho se našlo na dně kontejneru s papírem

foto Uklízecí četa našla na letišti v Düsseldorfu v kontejneru na recyklovatelný odpad plátno surrealisty Yvese Tanguyho oceňované v přepočtu na více než 6,5 milionu korun (na snímku ho drží šéf vyšetřovatelů v Düsseldorfu Michael Dietz).

Washington/Berlín - Uklízecí četa našla na letišti v Düsseldorfu v kontejneru na recyklovatelný odpad plátno surrealisty Yvese Tanguyho oceňované v přepočtu na více než 6,5 milionu korun. Jak informovala stanice CNN, osud malby je skoro stejně nereálný jako téma obrazu. Bretonec Tanguy se narodil roku 1900 ve Francii a o 55 let později zemřel v USA.

Obraz, jehož název není zatím znám, se ztratil 27. listopadu. Jeden obchodník ho zapomenul při letištní kontrole v Düsseldorfu. Obraz v zemitých tónech byl zabalen v kartonové krabici. Obchodník si ztráty všiml až při nástupu do letadla mířícího do Tel Avivu.

Podle německé policie ztrátu nahlásil hned na letišti v Izraeli, ale protože hledání letecké společnosti nikam nevedlo, obrátil se na synovce v Belgii. Ten se vydal do Düsseldorfu a ztrátu ohlásil místní policii. Tamní komisař se spojil s letištní uklízecí četou a její šéf zamířil ke kontejneru na recyklovatelný papír. Krabice s obrazem, jehož cena se odhaduje na 280.000 až 339.000 dolarů, byla na jeho dně.

Tanguy byl v malbě amatér, ale první samostatnou výstavu měl už v roce 1927 v pařížské galerii surrealistů. O rok později vystavoval spolu s umělci jako Juan Miró nebo Pablo Picasso na pařížské výstavě surrealistů v galerii Au sacre du printemps. Za svou druhou ženou, jež pocházela z New Yorku, odjel za druhé světové války do USA, kde roku 1955 zemřel. Později byl jeho popel rozptýlen na pláži v Bretani, odkud pocházeli oba jeho rodiče.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď