Platební bilance skončila v 1. čtvrtletí přebytkem 80,2 mld. Kč

foto České bankovky, koruny, muzeum České národní banky, bankovní trezor - ilustrační foto.

Praha - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v letošním prvním čtvrtletí v přebytku 80,2 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká národní banka (ČNB). Přebytek platební bilance je v prvním čtvrtletí obvyklý, loni ve stejném období byl zhruba o 3,8 miliardy korun vyšší.

"Přebytek běžného účtu platební bilance na roční bázi k HDP (hrubému domácímu produktu) činil 3,5 procenta a přebytek bilance zboží a služeb 7,2 procenta," uvedla banka.

Bilance zboží a služeb vykázala v prvním čtvrtletí přebytek 119,8 miliardy Kč. Meziročně bylo výsledné saldo vyšší o 16,1 miliardy Kč, což podle ČNB ovlivnil vyšší růst vývozu v porovnání s dovozem, a tedy zlepšení obchodní bilance se zbožím o 26 miliardy korun.

Schodek bilance prvotních důchodů činil za první čtvrtletí 16,9 miliardy Kč, meziročně se tak zvýšil o 12,8 miliardy korun. Podepsal se na tom vývoj bilance výnosů z přímých investic zejména v důsledku vyššího objemu vyplacených dividend do zahraničí. Objem dividend z přímých a portfoliových investic vyplacených do zahraničí představoval 21 miliard Kč a v meziročním srovnání se zvýšil o 11,1 miliardy Kč, komentovala výsledky ČNB.

V bilanci druhotných důchodů podle banky vznikl ve sledovaném období schodek ve výši 22,7 miliardy Kč, což představuje meziroční zhoršení o 7,2 miliardy Kč. Do nárůstu schodku se promítl hlavně pokles čistých příjmů z rozpočtu Evropské unie, uvedla banka.

Na finančním účtu platební bilance byl v prvním čtvrtletí vykázán čistý odliv peněz v půjčkách do zahraničí ve výši 110,1 miliardy korun kvůli vyššímu růstu objemu zahraničních aktiv v porovnání s přírůstkem zahraničních pasiv. Kapitálový účet skončil v daném kvartále pasivem 1,4 miliardy Kč. Zhoršení salda o 21,3 miliardy Kč je dáno horší bilancí obchodování s emisními povolenkami a nižšími příjmy z rozpočtu Evropské unie, doplnila banka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. července 2021

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď