Plánovaný ohňostroj při dnešních slavnostech Navalis byl zrušen

foto Ohňostroj - ilustrační foto.

Praha - Barokní ohňostroj, který měl být dnes večer vrcholem svatojánských oslav Navalis, nebude. Zrušen byl kvůli tlaku veřejnosti. Na facebooku to dnes odpoledne uvedli organizátoři slavností. Na škodlivost ohňostrojů pro ptactvo upozorňují pravidelně ornitologové. U příležitosti dnešního ohňostroje při svatojánských oslavách se obrátili na primátora Zdeňka Hřiba, který na twitteru uvedl, že ohňostroj byl organizátory zrušen.

Ornitolog Zdeněk Vermouzek na sociálních sítích primátora upozornil na škodlivost ohňostrojů pro ptactvo, zvlášť v době hnízdění. Ptáci vylekaní ohňostrojem odlétnou ze svého nocoviště, opustí svá mláďata a vejce, která prochladnou. Ptáci mohou kvůli dezorientaci narážet do překážek v podobě okolních budov, mostů, trolejových vedení. Střety bývají smrtelné. Ptáky podle něj vyplaší i vizuální efekty. "Dnes večer má být chladno a deštivo. V takovém počasí stačí, když drobní ptáci opustí hnízdo na 20 minut a mláďata prochladnou a uhynou," napsal Vermouzek na twitteru.

Podle organizátorů byl ale plánován malý a tichý ohňostroj, který by nepřekročil stanovenou hladinu hluku. Podle Kateřiny Crhové z Pražských Benátek, které slavnost pořádají, hlučnost podobného ohňostroje bývá o poznání nižší, než hlučnost městské hromadné dopravy.

Svatojánské slavnosti byly v Praze už v době baroka, současní pořadatelé je obnovili v roce 2009. Slaví se vždy v předvečer svátku svatého Jana Nepomuckého.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 21. října 2019

Očekáváme v 3:00 9°C

Celá předpověď