Za týden se otevřou další školy, ve čtvrtek má být systém pro rozvolňování

foto Zleva vicepremiér Karel Havlíček a ministr zdarvotnictví Petr Arenberger vystoupili 19. dubna 2021 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády.

Praha - Díky polevování epidemie koronaviru vláda souhlasila s návratem dalších žáků do škol, nejméně ve dvou krajích se také zcela otevřou školky. Ve čtvrtek chce kabinet představit systém pro uvolňování restrikcí v obchodě a službách. Vláda také do konce května prodloužila dotační program Antivirus. Bonus k nemocenské by lidé v koronavirové karanténě nebo izolaci mohli dostávat do konce června. ČR bude používat jen schválené vakcíny, debata o ruské látce Sputnik V není na stole, řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Od pondělí 26. dubna se obnoví praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol, rozhodl kabinet. Zároveň s tím se kompletně otevřou mateřské školy v krajích, kde je týdenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19 pod 100 na 100.000 obyvatel. Aktuálně jde o Karlovarský a Královéhradecký kraj, podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by k nim případně mohl přibýt i Plzeňský kraj. Ve středních školách jsou ode dneška možné skupinové konzultace ve skupinách do šesti lidí.

Další obchody a služby se zatím otevírat nebudou, vláda o tom znovu bude jednat ve čtvrtek, až uplyne deset dní od otevření prvního stupně základních škol pro střídavou výuku a školek pro předškoláky. "Pokud se ta situace bude vyvíjet dobře, pokud incidence bude směřovat ke klíčové hranici, na které jsme se shodli, to je 100 za týden vůči 100.000 obyvatel, jsme připraveni ukázat ve čtvrtek systém rozvolnění v obchodu a ve službách," řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Program Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy firmám zasaženým epidemií, vláda prodloužila o měsíc. Důvodem je vedle pokračující nepříznivé epidemické situace také to, že Sněmovna stále neschválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Bonus k nemocenské, takzvaná izolačka, by se měl prodloužit o dva měsíce. Mají na něj nárok lidé, kteří šli do karantény a izolace po 1. březnu, k nemocenské dostávají v prvních dvou týdnech ještě příspěvek až 370 korun na den. Návrh nyní projedná Sněmovna.

V neděli přibylo v Česku 823 případů koronaviru, což je nejnižší denní nárůst od 13. září. Hospitalizovaných lidí s nemocí covid-19 bylo v neděli nejméně od 18. října, a to 3913. Nemocnice postupně obnovují standardní provoz oddělení v poslední době vyhrazených pro pacienty s covidem-19. Třeba ve Středočeském kraji už ve všech přestal platit stav hromadného postižení osob, při kterém se neposkytuje zdravotní péče odpovídající běžnému standardu.

Za dobu epidemie od začátku loňského března bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu nakažených, 28.532 lidí s covidem-19 zemřelo. Víc než 1500 lidí se nakazilo opakovaně a měli příznaky, vyplývá z aktuálních informací Státního zdravotního ústavu.

Možnost registrovat se pro očkování proti covidu-19 dostanou od pátku i lidé nad 60 let, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Arenberger předpokládá, že by se mohla další věková skupina po pěti letech otevírat vždy po týdnu.

Hamáček dnes uvedl, že v očkování je jedinou cestou soustředit se na vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Vzhledem k informacím o podílu Ruska na explozích v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 není podle něj na stole debata o ruské vakcíně Sputnik V. Od začátku očkování v Česku na konci prosince zdravotníci podali 2,47 milionu dávek vakcín. Zhruba 862.000 lidí už dostalo obě potřebné dávky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď