Plaga: Na růst platů učitelů do roku 2021 je třeba 23 miliard Kč

foto Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (vlevo) a předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík vystoupili 8. dubna 2019 v Praze na tiskové konferenci k platům učitelů.

Praha - Na růst platů učitelů by v příštích dvou letech mělo jít zhruba 23 miliard korun, řekl dnes ministr školství Robert Plaga (ANO) novinářům. Vláda podle něj hodlá dodržet svůj slib růstu platů pedagogických pracovníků na zhruba 46.000 korun do roku 2021. O tom, jak se peníze navíc rozloží do obou nadcházejících let, bude Plaga jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) při rozhovorech o rozpočtu na příští rok. Chce usilovat o to, aby se s nárůstem počítalo i ve výhledu na rok 2021.

"Celková částka, o kterou se musí navýšit platová základna v regionálním školství, činí v případě učitelů 22 až 23 miliard korun během dvou let. Konkrétní rozložení do dvou let bude předmětem jednání v rámci rozpočtového vyjednávání," uvedl ministr. Část peněz by se podle něj měla ukázat i ve výhledu rozpočtu na rok 2021. V současnosti výhledy na další roky se slibovaným růstem nepočítají, ačkoli zástupci vlády již dříve uvedli, že platy dále porostou.

Rozpočet školství činí letos i s evropskými dotacemi zhruba 205,7 miliardy korun, což je přibližně o 30 miliard více než loni. Na růst platů učitelů v regionálním školství má jít letos oproti loňsku celkem 13,5 miliardy korun navíc. Platy pedagogů se zvedly naposledy letos v lednu o 15 procent, z toho o deset v tarifech a zbytek šel na odměny a příplatky.

Vláda ve svém programu slíbila růst platů do roku 2021 na 150 procent jejich úrovně z roku 2017, tedy asi 46.000 korun. "Z úvodního jednání s paní ministryní financí jsem si odnesl z její strany potvrzení vládního závazku," řekl dnes Plaga.

Průměrný plat učitele byl loni 35.089 korun měsíčně. Proti roku 2017 si vyučující polepšili o 10,9 procenta, což je nejrychlejší tempo růstu za poslední roky. Nepedagogickým pracovníkům ve školství vzrostly platy v průměru na 20.078 korun, meziročně o 11,8 procenta, řekl ministr. Průměrná hrubá mzda v Česku loni stoupla o 8,1 procenta na 31.885 korun měsíčně.

Plaga by chtěl, aby se platy v příštím roce zvedly opět o 15 procent. Peníze navíc by podle něj měly jít stejným dílem do tarifů a na příplatky a odměny. Chce tak vytvořit prostor pro odměňování kvalitnějších učitelů řediteli škol. S tímto rozdělením ale nesouhlasí odboráři, kteří usilují o to, aby šlo více peněz do pevných tarifů.

Předseda školských odborů František Dobšík řekl, že ředitelé v současnosti rozdělují peníze na odměny až na konci roku, místo aby je jimi motivovali průběžně během roku. Upozornil také, že nástupní plat pedagoga je stále velmi nízký. Pohybuje se kolem 25.000 korun měsíčně, což podle něj od učitelské profese odrazuje řadu mladých lidí.

Jak se letošní zvýšení objemu peněz na platy promítlo do průměrných příjmů učitelů, zatím není jasné. Přesnější údaje o jejich výši na začátku roku bude mít ministerstvo podle informací tiskového oddělení zřejmě v květnu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. května 2019

Očekáváme v 1:00 12°C

Celá předpověď