PKN Orlen je připraven i na eventualitu, že budou uvaleny sankce na ruskou ropu

foto Čerpací stanice Orlen v Polsku.

Gdaňsk (Polsko) - Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, je připravena i na eventualitu, že budou uvaleny sankce na ruskou ropu. S odvoláním na dnešní vyjádření šéfa podniku o tom informovala agentura Reuters. Na konci minulého týdne PKN Orlen informoval, že dál kupuje ruskou ropu, aby zajistil bezpečnost dodávek.

"Po celou dobu diverzifikujeme naše dodávky. Jsme zcela připraveni, stejně jako v roce 2019," řekl šéf PKN Orlen Daniel Obajtek. "Pokud padne rozhodnutí o obecném uvalení sankcí (na ruskou ropu), kdykoli to zvládneme. Zabezpečili jsme se," dodal.

Obajtek o těchto eventualitách mluvil v gdaňské rafinerii, která přijala 130.000 tun severomořské ropy. Společnost zadala objednávky, které zaručují provoz rafinerie na několik měsíců dopředu, dodal Obajtek.

Polská společnost v posledních čtyřech až pěti letech pracuje na diverzifikaci svých dodávek, uvedl Obajtek. Ruská ropa podle něj tvoří polovinu objemu výroby v její rafinerii u polského města Plock.

PKN Orlen provozuje rafinerie v Polsku, Litvě a České republice, které loni zpracovaly 29,9 milionu tun ropy.

Společnost sídlí v Plocku a je od roku 2018 jediným vlastníkem českého petrochemického holdingu Orlen Unipetrol, do kterého patří i síť čerpacích stanic Benzina Orlen. V České republice Benzina provozuje 421 čerpacích stanic a s tržním podílem z maloobchodního prodeje pohonných hmot kolem 25 procent je dlouhodobým lídrem trhu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď