Pistole České zbrojovky? Ideální zbraně pro služební a civilní použití

foto Pistole CZ P-10 SC od České zbrojovky.

V roce 2019 přicházejí na trh hned tři nové striker fired modely z nadšeně přijaté řady CZ P-10. Spolu s loňským nástupem provedení OPTICS READY oslovuje nyní Česká zbrojovka a.s. všechny kategorie zájemců o moderní krátké palné zbraně. Ať už hledají pistoli pro osobní obranu, služební účely, dynamické sportovní disciplíny nebo hobby střelbu, z portfolia značky CZ si určitě vyberou. Záleží pouze na zákaznících, na které parametry kladou největší důraz.

O pistoli CZ P-10 je známo, že ji Česká zbrojovka a.s. od začátku vyvíjela jako ucelenou platformu. Skutečnost, že se do výroby jako první dostal model C neboli Compact, je důsledkem aktuální poptávky. Stranou ponechejme, že jde vlastně o nový standard obranné a služební pistole. Takzvané kompakty se prostě už řadu let prodávají bezkonkurenčně nejlépe. Jsou to zbraně, které jsou díky svým rozměrům a hmotnosti vhodné pro pohodlné otevřené i skryté nošení. Uživatelům přitom nabízejí velkou kapacitu zásobníku. Není možná od věci vnímat písmeno C rovněž jako Compromise – ve smyslu ideální zbraň pro služební a civilní použití.

Když kompakt nestačí

Stále nastávají sféry a situace, kdy takový kompromis nemusí představovat úplně nejlepší řešení. Kupříkladu ozbrojené síly pořád ještě preferují krátké palné zbraně ve stylu tradiční armádní pistole. Dále existují moderní sportovní disciplíny v čele s IPSC (International Practical Shooting Confederation) kde nějaký ten milimetr a gramy navíc nejenže nevadí, ale dokonce může pozitivně ovlivňovat střelecké výsledky. Na opačné straně spektra stojí potřeba palnou zbraň při nošení co nejvíc skrýt.

Právě pro tyto specifické účely vznikly další varianty pistole CZ P-10. Promyšleně kombinují klíčové přednosti nového systému v čele s vynikající ergonomií a mimořádně přívětivým chodem spouště se zvětšenými nebo zmenšenými rozměry. Něco takového není úplně jednoduché, zvlášť pokud je cílem výrobce v maximální možné míře zachovat jednotnost součástkové základny. Tím spíše, má-li být zbraň naprosto spolehlivá a uživatelsky komfortní. Stačí se podívat na podobné snahy konkurence, které se zdaleka ne vždycky dají považovat za skutečně zdařilé.

V případě řady CZ P-10 bylo velkou výhodou zdařilé základní řešení, které konstruktérům otevřelo možnosti k poměrně snadným úpravám. Díky tomu zvětšená i zmenšená varianta vznikaly paralelně s první verzí C. „Mezimodel“ SC neboli Subcompact mohl dokonce vzniknout prostým osazením závěru velkého modelu na rám kompaktu, přičemž výsledek se vyznačuje naprosto bezchybnou funkcí. Něco takového není běžné.

Velká rukojeť, malá váha

Zatím nejvíce odzkoušeným modelem je CZ P-10 F, kde přidané písmeno znamená Fullsize. Toto provedení má nejblíž k tomu, co dřív představovalo klasickou služební pistoli. S výhradou, že díky moderním materiálům činí prázdná hmotnost pouhých 0,8 kilogramu a že se do velkokapacitních zásobníků vejde neskutečných 19 nábojů ráže 9×19. O tom si někdejší celoocelové či částečně „hliníkové“ armádní pistole mohly nechat zdát. Totéž platí o životnosti nebo odolnosti povrchové úpravy.

„Pé desítkové efko” je zbraň pro střelce, kteří z nějakého důvodu potřebují, aby jim rukojeť nabídla opravdu hodně spolehlivý úchop. Na tuto rukojeť pohodlně umístí prsty naprosto každý, i jedinci s rukama jako lopatami. Uživatel si může ergonomii částečně doladit pomocí snadno výměnných hřbetů.

K tomu patří hlaveň délky 114 mm, díky níž střelec naplno využije balistický potenciál stále skvělého náboje 9×19. S větší délkou hlavně se snoubí větší délka závěru, z níž zase plyne větší délka záměrné.

CZ P-10 F je zkrátka optimalizovaná zbraň pro situace, kdy uživatel potřebuje co nejpřesněji vystřílet velký počet ran. V takové roli exceluje. Potvrzují to dosažené výsledky v hodně náročných podmínkách na písčité střelnici v Bzenci na jihovýchodě Moravy.

Něco uprostřed

Jako semicompacty se původně označovaly pistole, u nichž se rám standardní velikosti kombinoval se závěrem (a potažmo hlavní) kompaktní verze. V takovém podání se tato kategorie příliš nerozšířila. Dnes se k věci přistupuje jinak, což je dáno tím, že o vývoji nových zbraní významnou měrou rozhodují lidé s velkou praktickou zkušeností z ozbrojených a bezpečnostních složek.

Experti České zbrojovky dospěli k poznatku, že smysluplnější a užitečnější může být spojení opačné – tedy kompaktního rámu se závěrem a hlavní) modelu plné velikosti. Důvod je prostý: délka rukojeti je pro pohodlné skryté nošení důležitější parametr než délka závěru.

Tak se zrodil model CZ P-10 SC, pozoruhodný tím, že by si ho v zásadě mohl postavit sám majitel modelů C a F. Provedení Semicompact je určeno zejména pro uživatele, kteří svou zbraň nosí skrytě, ale chtějí mít zaručenou vysokou přesnost střelby a naplno využívat potenciál náboje 9×19.

Tato varianta byla zatím otestováno jen v omezené míře. Pokud jde o přesnost i spolehlivost, zůstává laťka stále na vysoké úrovni. Při rozhodování o koupi bude zásadní osobní dojem z úchopu rukojeti.

Malá, ale výkonná

Konstrukčně výrazněji odlišná je třetí z novinek: model CZ P-10 S čili Subcompact. Není to žádné velké drama, nejvíc se muselo sáhnout na vratnou pružinu. Zbytek byl především o pečlivě propočítaném zmenšování.

Výsledkem je velmi sympatický „přítel”, ideální pro hodně skryté nošení a hladké tasení, po němž se agresor může těšit na neuvěřitelných 12 (případně 13, pokud máte v oblibě nošení jednoho náboje navíc v komoře) projektilů ráže 9×19.

U takto malých zbraní je to vždycky o balancování mezi co nejmenšími rozměry a tím, co se ještě dá při střelbě udržet, aniž by se to negativně promítlo do přesnosti nebo funkce. Platí, že na rukojeť modelu CZ P-10 S se všechny prsty střílející ruky nedostanou. Ovládání je přesto stále spolehlivé a příjemné, střílet se dá přesně a rychle. Velkou zásluhu na tom má zdařilá ergonomie této modelové řady, podpořená výrazným zdrsněním úchopových ploch. Nejrůznější zkoušky navíc prokázaly naprostou spolehlivost i při ne zcela pevném úchopu.

CZ P-10 S je v souhrnu zbraň určená primárně pro defenzivní střelbu na hodně krátké vzdálenosti, což může znamenat i střelbu na dotek. Na tento model se může uživatel stoprocentně spolehnout.

Made in Kansas City

Novinkou je, že se pistole úspěšné řady CZ P-10 nevyrábějí pouze v mateřské továrně České zbrojovky v Uherském Brodě, ale také ve Spojených státech,  konkrétně v Kansas City. Sídlí tam společnost CZ-USA. Je to přelomový projekt, který chystaly obě firmy delší dobu. Tento krok nepochybně posílí pozice zbraní CZ na prestižním severoamerickém trhu.

„Pé desítky” vyrobené v USA se dají snadno rozpoznat díky popisku CZ-USA, KANSAS CITY, KS. Ten vystřídal na levém boku polymerového rámu nápis MADE IN CZECH REPUBLIC. Aktuálně se v USA zhotovují modely C, F a S, všechny tři v provedení OPTICS READY. Tedy se závěrem uzpůsobeným pro snadnou a přitom robustní montáž malých kolimátorů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď