Písní roku letošních latinskoamerických Grammy je kubánský protestní song

foto Tvůrci kubánského protestního songu Patria y Vida (Vlast a život) s latinskoamerickou hudební cenou Grammy. Zleva Alexander Delgado, Randy Malcom, Yotuel, Beatriz Luengová, El Funky, Descemer Bueno a Maykel Osorbo.

Los Angeles - Nejlepší písní roku letošních latinskoamerických cen Grammy vyhlásili ve čtvrtek v Los Angeles kubánský protestní song Patria y Vida (Vlast a život), který se stal symbolem letošních demonstrací proti autoritářské komunistické vládě na Kubě. Nejvíce zlatých gramofonků na 22. ročníku těchto cen získali kolumbijský zpěvák Camilo a dominikánský hudebník Juan Luis Guerra, informoval v noci na dnešek deník The New York Times.

Fotogalerie

"Tohle je pro mou zemi, za svobodu projevu a svobodu Kubánců," prohlásil zpěvák Descemer Bueno, jeden z interpretů písně Vlast a život. "Moje máma mi řekla: měj odvahu udělat to, co moje generace neudělala," řekl při udílení ceny Yotuel, další zpěvák této písně, který byl stejně jako ostatní oblečen v bílém, což je další symbol protivládních protestů na Kubě. Společně cenu za píseň roku a nejlepší píseň žánru urban music věnovali všem Kubáncům, kteří doma nemohou žít svobodě. Jeden z autorů písně Maykel Osorbo v Los Angeles chyběl, protože je na Kubě ve vězení.

Název songu Vlast a život odkazuje na heslo kubánské revoluce z konce 50. let minulého století, které stále používá nynější komunistická vláda ve své propagandě a které znělo Vlast nebo smrt. Mladí kubánští rappeři v písni kritizují kubánskou vládu za represe, za nemožnost se svobodně vyjadřovat i za špatnou hospodářskou politiku a zhoršující se životní úroveň obyvatel tohoto karibského ostrova. "Už žádné lži, můj národ chce svobodu...Konec, už nemáme strach, konec podvodu," zpívá se také v této písni.

Právě toto pondělí se měla na Kubě konat velká demonstrace za změnu režimu a propuštění politických vězňů, komunistická vláda jí ale zabránila tím, že předem některé disidenty zatkla a jiným policie bránila vyjít z domu. Organizátorem takzvaného Občanského pochodu za změnu bylo hnutí Archipiélago, jehož lídr Yunior García kvůli represím tento týden odjel do Španělska. Posléze uvedl, že nechce v Evropě žádat o azyl, protože se míní na Kubu vrátit, a omluvil se svým příznivcům, že neměl dostatek odvahy zůstat ve vlasti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď