Piráti si zvolili čelo kandidátky pro eurovolby, povede ji opět Kolaja

foto Kandidát na lídra Evropských voleb Marcel Kolaja na celostátním fóru České pirátské strany, 16. září 2023, Praha.

Praha - Česká pirátská strana si na dnešním jednání celostátního fóra zvolila první pětici kandidátů pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok v červnu. Stejně jako v roce 2019 povede kandidátku Marcel Kolaja, nynější europoslanec a první místopředseda strany. Za ním budou europoslankyně Markéta Gregorová, moravskoslezská zastupitelka Zuzana Klusová, europoslanec Mikuláš Peksa a poradce a vedoucí Peksovy poslanecké kanceláře David František Wagner.

Fotogalerie

Kolaja v souboji o první místo na kandidátní listině s 299 hlasy porazil Gregorovou a Peksu. Už před druhým kolem hlasování o lídrovi z klání vypadli bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík a neurochirurg Albert Štěrba. Pirátská strana má 1177 členů, hlasování se zúčastnila necelá polovina.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 7. a 8. června příštího roku. V posledních eurovolbách Piráti získali bezmála 14 procent hlasů a tři mandáty. Na dnešním jednání často členové hovořili o tom, že cílem je minimálně obhájit, ale spíše navýšit počet europoslanců.

Na zasedání zazněla též jména prvních čtyř kandidátů do Senátu. Kromě již dříve oznámených kandidátů Marka Hilšera a Lukáše Wagenknechta se za Piráty o mandát budou příští rok ucházet Petr Jeništa v obvodu číslo 47 - Náchod a Jan Janda v obvodu 11 - Domažlice. Senátorský klub SEN21 a Pirátů má nyní šest členů. Funkční období z těchto zákonodárců příští rok kromě Wagenknechta končí také Přemyslu Rabasovi.

Piráti také aktualizovali své stanovy, rozšířili své programové cíle. Nově je v nich například apel na evropskou spolupráci. Posláním Pirátské strany je podle nového znění dokumentu svobodná, spravedlivá a vzdělaná společnost, která chrání lidská práva i občanské svobody a myslí na budoucnost.

Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka bylo nutné stanovy změnit, neboť strana se od roku 2009 vyvinula. Doplnila se podle něj důležitá témata, jako jsou životní prostředí, veřejné služby nebo boj proti korupci. Jasně také Piráti definují, co pro ně znamená svoboda, uvedl Michálek.

Jasno o čele kandidátky už má kromě Pirátů vládní STAN, jejichž kandidátku s "osobnostmi pro Evropu" povedou ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová spolu s někdejším poslancem hnutí Janem Farským. Lidovci v květnu oznámili, že jejich jedničkou do voleb bude nynější europoslanec Tomáš Zdechovský. Otázkou zůstává, zda KDU-ČSL, ODS a TOP 09 budou ve volbách kandidovat samostatně, nebo v koalici Spolu.

Předsednictvo opozičního hnutí ANO bude o krajských nominacích na kandidátku jednat v příštích týdnech, řekl nedávno první místopředseda Karel Havlíček. Hnutí SPD se dohodlo na spolupráci v evropských volbách s Trikolorou, spojení má zabránit propadávání hlasů. Vedení hnutí by mělo o nominacích z regionů jednat nejpozději na podzim.

Hilšer, Wagenknecht, Jeništa a Janda jsou prvními kandidáty Pirátů do Senátu

Kromě již dříve oznámených kandidátů Marka Hilšera a Lukáše Wagenknechta se za Piráty o senátorský mandát budou příští rok ucházet Petr Jeništa v obvodu číslo 47 - Náchod a Jan Janda v obvodu 11 - Domažlice. První čtveřici kandidátů dnes Piráti představili na jednání celostátního fóra v Praze.

Jeništa je od roku 2010 starostou Velké Jesenice na Náchodsku v Královéhradeckém kraji. Do Senátu podle materiálů pro dnešní jednání kandiduje s cílem prosazovat dobré zákony a efektivní veřejnou správu, prosadil by rád změnu systému dotací. Změny podle něj potřebuje i zdravotnictví.

Janda je zastupitelem města Sušice. Do horní komory Parlamentu kandiduje s ohledem na svůj zájem o rozvoj Domažlicka. Chce usilovat o podporu lehkého strojírenství nebo dostupnost zdravotní péče.

Hilšer bude obhajovat příští rok mandát v Senátu s podporou Pirátů. Pokud v obvodu číslo 26 - Praha 2 uspěje, vstoupí do pirátského klubu, případně do klubu SEN21 a Pirátů, pokud zůstane zachován. Aktuálně je Hilšer v klubu Starostů a nezávislých (STAN).

Hilšer by se v příštím šestiletém volebním období chtěl zaměřit na oblasti, kterým se věnuje dosud. Jsou to sociální politika, podpora domácí a paliativní péče a zapojení zdravotně postižených na trh práce, problematika exekucí, udržení či posílení nezávislosti veřejnoprávních médií na politické moci či zavedení korespondenční volby, uvedli dříve Piráti.

Wagenknecht bude příští rok obhajovat svou funkci v horní komoře za Prahu 8. Je jediným pirátským senátorem zvoleným v roce 2018. Na jaře ve své kandidátské řeči zdůraznil důležitost legislativní práce senátorů, kteří mohou opravovat chyby v předkládaných zákonech a chránit ústavnost.

Senátorský klub SEN21 a Pirátů má nyní šest členů, vede jej Václav Láska. Funkční období z těchto zákonodárců příští rok kromě Wagenknechta končí také Přemyslu Rabasovi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď