Piráti se v závěru volební kampaně soustředí hlavně na energetiku

foto Ilustrační foto - Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš přichází na jednání vlády, 24. srpna 2022, Praha.

Praha - Vládní Piráti vstupují do závěru kampaně před komunálními volbami s heslem Odvaha dělat, co je správné. V posledních týdnech před hlasováním se chtějí soustředit především na otázky energetiky. V regionech, městech a obcích navrhují provést energetické audity a podle nich připravit lokální strategie nakládání s energiemi. Cílem je dosažení maximální energetické nezávislosti a soběstačnosti obcí a měst, uvedl při zahájení kampaně v Praze předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Piráti zahájili závěrečnou část kampaně ve své pražské centrále v ulici Na Moráni v Praze 2. Bartoš uvedl, že pro skromnější akci se strana rozhodla kvůli aktuální situaci v energetice. "Politici by měli jít příkladem a ve spoustě věcí začít u sebe," řekl. Klíčovou prioritou Pirátů v závěru kampaně bude zajištění levnějších a dostupnějších energií pro občany, na které se soustřeďují i ve vládě, Parlamentu, Evropském parlamentu a vedení krajů a obcí, doplnil.

Na vládní úrovni hledají Piráti cesty, jak ceny energií zastropovat či regulovat. Vybízejí k řešení na evropské i národní úrovni, dodal Bartoš. Strana se chce zaměřit na energetickou nezávislost a soběstačnost samospráv i prostřednictvím budování projektů tzv. komunitní energetiky. Vedle provedení lokálních auditů a následného hledání cest, jak energie vyrábět a spotřebovávat efektivněji, chtějí také posílit poradenství.

Strana se tradičně chce soustředit i na boj proti korupci a téma otevřených a moderních radnic. "Chceme zapojit občany do rozhodování, utnout radniční kamarádšofty nebo šmeliny s granty a dotacemi," uvedla pirátská senátorka Adéla Šípová. Piráti se zaměřují i na dostupnost sociálních a dalších služeb či zdravotní péče v regionech.

Rozvíjet dál Prahu "bez jakýchkoliv kmotrů, šíbrů a korupce" slíbil na zahájení kampaně Zdeněk Hřib (Piráti), který bude ve volbách obhajovat post primátora. "Město musí zahájit masivní výstavbu městského nájemního bydlení," zdůraznil. Dalšími prioritami Pirátů jsou v hlavním městě například investice do dlouhodobě zanedbávaných sídlišť, tramvajový okruh umožňující cestovat bez jízdy přes centrum či změny v energetice, doplnil Hřib.

Obecní volby a první kolo senátních voleb se uskuteční 23. a 24. září. Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) kampaň oficiálně zahájila před týdnem. Poslední z členů kabinetu Petra Fialy (ODS), hnutí STAN, zahájí kampaň v úterý. Hodinu před Piráty dnes uspořádalo akci před finišem kampaně také opoziční hnutí ANO.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď