Piráti mají pro Senát 12 kandidátů, další podpoří

foto Ministr Babiš odvolal svého prvního náměstka Lukáše Wagenknechta, napsal 5. června web Neovlivni.cz. Nabídl mu místo politického náměstka, to Wagenknecht prý zatím odmítl.

Praha - Piráti do senátních voleb postaví dvanáct vlastních kandidátů. Patří k nim mimo jiné někdejší náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht nebo bývalý vládní úředník Karel Štogl, který před půlrokem neúspěšně usiloval o prezidentskou kandidaturu. Piráti podpoří minimálně další čtyři adepty na senátory, například bývalého poslance Zelených Přemysla Rabase. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Pirátů Karolína Sadílková s tím, že nominace strana minulý týden uzavřela.

Vedle Wagenknechta, který na ministerstvu skončil po neshodách s nynějším premiérem Andrejem Babišem (ANO), budou v Praze kandidovat někdejší ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová a Libor Michálek, který senátorský mandát obhajuje.

Štogl, který byl šéfem kabinetu předsedy poslední úřednické vlády Jiřího Rusnoka, bude kandidovat na Břeclavsku. Na Třebíčsku postaví Piráti advokáta Michala Šalamouna, který je expertem na autorské právo, ochranu osobnosti a ochranu osobních údajů. Na Opavsku bude kandidovat ředitel opavského Mendelova gymnázia Petr Pavlíček, v Ostravě Martin Tomášek, který učí literaturu na Ostravské univerzitě.

Na Chrudimsku se o senátorský mandát za Piráty pokusí informatik Roman Šemík, na Svitavsku truhlář, designér a restauratér Jiří Krátký, na Mladoboleslavsku Daniela Weissová, která je mimo jiné dramaturgyní Kulturního centra Turnov. Předseda organizace Fórum rodičů Petr Chaluš bude kandidovat na Benešovsku, inženýr pozemních staveb Viktor Krutina na Domažlicku.

Svou podporu Piráti přislíbili nejen Rabasovi kandidujícímu za hnutí Senátor 21 na Chomutovsku, ale i další kandidátce tohoto uskupení Michaele Tejmlové na Jablonecku. Jejich podporu má rovněž Miroslav Balatka (STAN) na Sokolovsku a lidovecký kandidát Jan Špilar v Brně. V dalších obvodech o podpoře strana vyjednává, dodala mluvčí. V říjnových senátních volbách se bude volit na třetině území republiky celkem 27 senátorek a senátorů

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 21. února 2019

Očekáváme v 11:00 9°C

Celá předpověď