Piráti kritizují stav informačních technologií v resortu práce

foto Ministerstvo práce a sociálních věcí - ilustrační foto.

Praha - Poslanci Pirátů kritizují stav informačních systémů ministerstva práce. Podle nich je "hrubě neuspokojivý". Obávají se i personálních změn, které provádí nová ministryně Jaroslava Němcová (ANO). Uvedli to v otevřeném dopise, který šéfce resortu zaslali. Žádají ji o zdůvodnění personálních kroků, koncepci výběrových řízení i plán řešení smluv s nynějším dodavatelem, společností OKsystem.

Otevřený dopis napsali poslanci Ondřej Profant ze sněmovního výboru pro veřejnou správu a Lukáš Kolářík ze sociálního výboru. Členové sociálního výboru byli dnes na ministerstvu. Mluvčí resortu Petr Sulek uvedl, že jim ministryně představila "aktuální stav řešení informačních technologií". Bližší informace neposkytl.

Systém pro vyplácení dávek či agendu zaměstnanosti zajišťuje firma OKsystem, a to přes 20 let. Podle Pirátů je systém velmi zastaralý, nezapadá do národního architektonického plánu a nesplňuje legislativní podmínky. Mezi jednotlivými aplikacemi nefunguje výměna dat. Dokumentace k systému není dostupná. Smlouvu na software je složité vypovědět. "Je tady silná závislost na jednom dodavateli. Může docházet k vydírání a snaze zvyšovat poplatky," míní Piráti. Poukazují na postupné zvyšování nákladů na provoz, které podle nich ročně činí téměř půl miliardy.

Poslanci upozornili na to, že ministerstvo systém nevlastní a nepatří mu ani údaje lidí, které v něm jsou. "Při přechodu na jiný systém není vůbec jisté, zda o data stát nepřijde," napsali Profant a Kolářík v dopise. Podle nich není možné zaručit, že se k citlivým údajům o příjemcích dávek a podpor nemůže dostat někdo nepovolaný a že se s daty neobchoduje.

Ministerstvo pod vedením bývalé šéfky Michaely Marksové (ČSSD) vypsalo výběrová řízení na dodavatele nových systémů za celkem 1,5 miliardy. Přípravy ale nabraly zpoždění. Původně měly být systémy v provozu od loňského ledna, termín se pak odsunul na rok 2019. Náklady na dvouleté prodloužení a provozování nynějšího modelu jsou kolem miliardy korun, uvedli už dřív zástupci ministerstva práce. Resort navíc od jedné ze zakázek, kterou získal OKsystem, v listopadu odstoupil.

"Místo odstranění chyb a navázání na zdravou část výsledků jsme svědky hluboké personální čistky politických, ale i odborných náměstků včetně Roberta Baxy, který některé pozitivní změny na ministerstvu zaváděl," uvedli Piráti. Poukazují na to, že se do úřadu jako poradce vrátil Oleg Blaško. V minulosti byl náměstkem ministra Františka Koníčka z někdejší Rusnokovy přechodné vlády. Podle Pirátů se za jeho působení koncem roku 2013 v deseti dnech zaváděl na ministerstvu jiný systém. Audit na začátku roku 2014 pak ale prokázal, že na něj nejsou řádné smlouvy. Piráti poukazují i na další personální změny.

Němcová po svém nástupu provedla v úřadu organizační úpravy. Od ledna skončilo na svých pozicích pět z osmi odborných náměstků. Nově má ministerstvo šest náměstkovských postů místo osmi, sekce se přejmenovaly a odbory v nich přeskupily. Piráti v listu ministryni připomínají, že úřad "spravuje momentálně" a její postup je "dočasný". Babišova menšinová vláda nemá ve Sněmovně vyjednanou podporu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď