Piráti chtějí změnu EU v postoji k Turecku a konec bojů v Sýrii

foto Ilustrační foto - Předseda Pirátů Ivan Bartoš vystoupil 10. ledna v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny, která projednávala žádost vlády Andreje Babiše o vyslovení důvěry. V pozadí jsou (zleva) ministr zahraničních věcí Martin Stropnický, ministryně obrany Karla Šlechtová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Praha - Piráti se snaží změnit český i evropský postoj vůči Sýrii a Turecku. Ve výzvě, kterou dnes předseda Pirátů Ivan Bartoš předá premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) na schůzce šéfů sněmovních stran k zahraniční politice, požadují pirátští poslanci, aby Evropská unie požadovala dodržování demokratických hodnot v Turecku. Piráti také chtějí, aby se EU zasadila o zastavení bojů v Sýrii. Strana o tom informovala v tiskové zprávě.

"Turecko se před několika lety významně odchýlilo z cesty slučitelné s hodnotami Evropské unie. Piráti nechtějí přivírat oči nad cenzurou, utlačováním opozice a agresivní protikurdskou politikou doma i v zahraničí," uvedli Piráti.

Bartoš dodal, že Evropa a Turecko se navzájem potřebují, odmítl ale spolupráci s nedemokratickým režimem. "Nesmíme se ale stát mlčenlivým a trpícím spojencem nespolehlivého, agresivního a autoritářského státu, který aktivně vystupuje proti našim zájmům," míní Bartoš.

Na dnešní schůzce, kterou svolal Babiš po výzvě předsedy občanských demokratů Petry Fialy, by šéfové stran měli hledat společný postoj k zahraniční a unijní politice. Cílem jednání je podle dřívějšího vyjádření Babiše snaha o jednotné vystupování na mezinárodní scéně i v Bruselu.

Pirátská strana také ve středu vyzvala české ministerstvo zahraničí a unijní diplomacii, aby vyvinuly maximální úsilí pro zastavení palby v Sýrii. Válka v Sýrii trvá sedmým rokem. Navzdory snaze o její diplomatické urovnání boje stále pokračují. V poslední době vedou zejména v oblasti východní Ghúty, oběťmi jsou často civilisté.

"Sedmiletý syrský konflikt nemá vojenské, ale pouze politické řešení. Je smutným svědectvím hrůz sedmileté syrské války, že podobným zvěrstvům už není věnována větší pozornost, protože se opakují s tak otřesnou pravidelností," uvedl pirátský místopředseda výboru pro obranu Jan Lipavský.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 18. února 2019

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď