Piráti chtějí jednat o koalici se Spolu a STAN, k níž by přibrali Prahu Sobě

foto Volební štáb Pirátů ke komunálním a senátním volbám, 24. září 2022, Praha. Primátor Zdeněk Hřib.

Praha - Piráti chtějí v Praze jednat o koalici na půdorysu té vládní se Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a STAN, ke které zamýšlí přibrat hnutí Praha Sobě. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Záměr Piráti sdělili na dnešní odpolední schůzce STAN a Praze Sobě. Se Spolu o něm zatím nejednali, vítězná koalice ale zatím považuje za zbytečné přibrat k jednání i hnutí Praha sobě. Komunální volby v metropoli vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před ANO. Piráti vedení dosluhujícím primátorem Zdeňkem Hřibem skončili třetí, Praha Sobě skončila čtvrtá, pátý STAN a šestá SPD.

Piráti se dnes setkali jednak se zástupci STAN a Prahy Sobě, se kterými řešili podle Hřiba mimo jiné výsledky voleb, ale rovněž se sešel nový zastupitelský klub Pirátů.

"Shoda v rámci našeho klubu, tedy to, co chtějí Piráti je, že chceme pokračovat v rekordním rozvoji města, jak jsme ho rozjeli za toto volební období, s tím, že chceme vytvořit širokou koalici demokratických stran. To znamená nejenom ten vládní půdorys, ale včetně Prahy Sobě. A to tak, aby v radě (města) zasedli kompetentní a poctiví lidé, kteří budou mít Prahu na plný úvazek," řekl Hřib.

Návrh Piráti zatím přednesli pouze Praze Sobě a STAN. "Myslím si, že proti tomuhle nebyl nikdo z účastníků schůzky," řekl Hřib. Se Spolu budou Piráti jednat podle primátora v pondělí, pravděpodobně odpoledne.

Lídr Prahy Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský po odpolední schůzce ČTK řekl, že na jednání zatím žádná konkrétní dohoda nepadla. "K posunu v jednání nedošlo, ale určitě jsme připraveni nadále jednat," řekl Čižinský. Vyloučil spolupráci Prahy Sobě s ANO a SPD.

V povolebním jednání o koalici na pražském magistrátu se dnes poprvé sešli také zástupci vítězné koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) se STAN. Diskutovali především o programových shodách. ČTK to dnes řekli předseda zastupitelů ODS a člen vyjednávacího týmu Spolu Zdeněk Zajíček (ODS) a dosluhující náměstek primátora a lídr STAN Petr Hlaváček (za STAN). Zástupci Spolu řekli, že chtějí jednat o koalici na půdorysu té vládní, tedy se STAN a Piráty. STAN dnes na schůzce přednesl záměr přizvat ke koaličním jednáním hnutí Praha Sobě. Spolu to nyní považuje za zbytečné.

"Tak, jak jsme avizovali, sešli jsme se s našimi nejbližšími partnery a setkali se se zástupci STAN. Jednání bylo vstřícné a věcné a konstatovali jsme, že jsme si programově blízko. Slíbili jsme si, že v jednáních budeme nadále pokračovat," řekl Zajíček. Programové průniky prý oba subjekty mají například v představě o územním rozvoji nebo způsobu řízení města.

"Vyslechli jsme jejich (Spolu) názor na další jednání a další schůzku máme ve čtvrtek. Bavili jsme se o budoucím uspořádání s tím, že my jsme jim sdělili, že preferujeme širokou koalici demokratických stran. Samozřejmě ale vnímáme, že jednání vede Spolu jako vítěz voleb," řekl Hlaváček.

To podle Hlaváčka znamená, že by do koalice sestavené na půdorysu vládní koalice bylo přibráno hnutí Praha Sobě. Zástupci STAN podle něj přizvání Prahy Sobě do koalice na jednání se Spolu doporučili. Z jejich strany ale jde pouze o doporučení, neboť si STAN podle Hlaváčka uvědomuje, že je nejmenším potenciálním koaličním subjektem.

Zajíček ČTK řekl, že pro Spolu je primární koalice na půdorysu té vládní. O možnosti přizvat Prahu Sobě je podle něj možné se začít bavit teprve ve chvíli, že by se domluvily Spolu, STAN a Piráti. Navíc by podle něj muselo být nejdříve vyjasněno, jak by spolupráce vypadala a zda by dávala smysl. Lídr Spolu, poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS), tuto možnost označil za nezvyklý a žertovný nápad, který nemá věcný smysl.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď