Piráti chtějí, aby soud Nově uložil do debaty pozvat další strany

foto Ilustrační foto - Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš zahájil 7. září v Praze předvolební kampaň pro volby do Poslanecké sněmovny.

Praha - Pirátská strana požádala soud, aby předběžným opatřením nařídil Nově poskytnout prostor nejen volebním lídrům hnutí ANO a ČSSD, jak má televize v plánu v předvolebním duelu, ale také zástupcům dalších stran. Piráti o tom dnes informovali v tiskové zprávě. Žaloba směřuje proti Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), které podávali podnět dříve. Soukromá stanice podle Pirátů poruší zákon, pokud poskytne krátce před otevřením volebních místností prostor jen Andreji Babišovi (ANO) a Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD). Vyjádření televize a rady ČTK zjišťuje.

Piráti v žalobě viní RRTV z nečinnosti, protože dostatečně nereagovala na podnět strany. Soud by podle nich měl vydat předběžné opatření, na jehož základě by Nova musela poskytnout prostor nejen dvěma stranám, jež jsou podle průzkumů nejsilnější. Nova se začátkem týdne proti obviněním z porušování zákona ohradila. Duel dvou nejvážnějších kandidátů na premiéra je podle ní běžná praxe západních televizních stanic.

Piráti odmítají, že by RRTV měla řešit pouze již odvysílaný obsah. "Zákon jí umožňuje uložit předběžné opatření a řešit obsah, co teprve bude vysílán," uvádí strana. Radě to podle ní umožňuje správní řád. "Nova dál porušuje své zákonné povinnosti a regulující orgán nekoná," vysvětlil předseda Pirátů Ivan Bartoš důvody žaloby.

Strana také odmítá argument Novy, že televizní duely jsou obvyklé v jiných zemích. "Model duelu je sice na Západě běžný, ale funguje v systému dvou dominantních stran. Tvrdit, že ČSSD je dominantní, by dnes bylo hodně odvážné," uvedl Bartoš.

Nova podle Pirátů porušuje ustanovení zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, podle něhož "provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí".

Nova živě odvysílá duel mezi Babišem a Zaorálkem ve čtvrtek 19. října od 19:55. O hodinu a půl později pořádá Česká televize takzvanou superdebatu celostátních lídrů deseti stran, které mají největší volební potenciál, tedy ANO, ČSSD, ODS, KSČM, TOP 09, SPD, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a Zelených. Kvůli tomu, aby se jí mohli zúčastnit lídři ANO a sociální demokracie, ji veřejnoprávní televize posunula až na 21:30. Další den odpoledne se otevřou volební místnosti a voliči rozhodnou o složení Sněmovny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď