Piráti ani SPD nechtějí sedět v pravém rohu Sněmovny

foto Ilustrační foto - Předseda Pirátů Ivan Bartoš na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny 24. listopadu v Praze.

Praha - Grémium Sněmovny bude dnes odpoledne řešit spor SPD a Pirátů o zasedací pořádek. Pirátům se nelíbí, že byli v novém návrhu organizačního odboru dolní komory odsunuti do pravého rohu jednacího sálu, kde měli původně být poslanci SPD Tomia Okamury. Znamenalo by to pro Piráty méně výhodnou pozici při jednání Sněmovny. Místopředseda Sněmovny a Pirátů Vojtěch Pikal chápe, že se místa nelíbí ani SPD, řekl ČTK. Piráti ale s poukazem na volební výsledky trvají na původním návrhu, podle kterého by místo v rohu náleželo Okamurovu hnutí.

O sporu bude vedení Sněmovny jednat během plánované přestávky schůze pléna, která bude vyhlášena kvůli stanovení harmonogramu projednávání státního rozpočtu na příští rok.

Podle předsedy KSČM a místopředsedy dolní komory Vojtěcha Filipa hrozí, že poslanci budou poprvé od vzniku Sněmovny hlasovat o zasedacím pořádku silově tak, že budou rozhodovat o dvou návrzích. Podle Pikala by Piráti chtěli jednat o změnách návrhu a případně tento bod, který patří tradičně na jednání druhé schůze Sněmovny, přerušit do vyřešení sporu mimo sál.

Spor plyne mimo jiné z faktu, že voliči tentokrát vyslali do Sněmovny hned devět uskupení. Pikal uvedl, že Demokratický blok ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN chce místa vedle sebe v pravém křídle sálu. Vítězi voleb, hnutí ANO má připadnout větší část centrálního dílu sálu naproti řečništi a levý roh. Ve zbytku levého křídla zasednou zástupci ČSSD a KSČM.

Místa mezi Demokratickým blokem a ANO mají obsadit Piráti a SPD, kteří mají shodně 22 poslanců. Místo v pravém rohu je podle Pikala nevýhodné vzhledem k tomu, že vpředu blízko jednacího pultu je pozice pouze pro dva poslance. Další dva pak budou muset sedět mimo blok určený pro danou stranu. Piráti chtějí výhodnější místa s poukazem na to, že ve volbách dopadli procentuálně lépe než SPD.

rem

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď